Polonia wygrała bitwę o język - po polsku w niemieckich szkołach

Po długich negocjacjach przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Kolonii i landu Hesji doszli do porozumienia w sprawie wprowadzenia do jedenastu niemieckich szkół na terenie landu języka po

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Po długich negocjacjach przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Kolonii i landu Hesji doszli do porozumienia w sprawie wprowadzenia do jedenastu niemieckich szkół na terenie landu języka polskiego jako dodatkowego języka obcego. Zmiana wejdzie w życie już w lutym.

Jak poinformował w rozmowie z „Codzienną” kierownik Referatu ds. Współpracy z Polonią z Konsulatu RP w Kolonii Andrzej Dudziński, porozumienie i ostateczne wprowadzenie do szkół w Hesji języka polskiego stało się możliwe dzięki dobrze zorganizowanej akcji „Polski w Hesji”, którą od ponad roku prowadziła heska Polonia oraz konsulat w Kolonii. Głównym celem akcji, zainicjowanej przez konsulat, wolontariuszy, koordynatorów, a także rodziców, było zwiększenie dostępu do nauki języka polskiego w niemieckich szkołach.

– Była to niezwykle potrzebna inicjatywa. Jeszcze ważniejszy jest jednak fakt, że po roku starań widać już pozytywne efekty – dodał Dudziński w rozmowie z „Codzienną”.


Lekcje języka polskiego będą bezpłatne, a informacja o udziale dzieci w zajęciach zostanie odnotowana na świadectwie. Na początek zajęcia z języka polskiego odbywać się będą w jedenastu szkołach w Darmstadt, Frankfurcie nad Menem, Gernsheim, Mörfelden-Walldorf, Pfungstadt, Offenbach i Wiesbaden.Bardzo dobra decyzja

Zdecydowana większość niemieckiej Polonii nie ma wątpliwości, że nauczanie języka polskiego w kilku tamtejszych szkołach to bardzo dobra decyzja. Matka dwójki chłopców w wielu szkolnym Barbara Wasag z Hamburga w rozmowie z „Codzienną” przyznaje, że gdyby w swoim mieście miała szansę posłać dzieci do szkoły z językiem polskim, natychmiast by z niej skorzystała.

– Nie wiem jak jest obecnie, ale kilka lat temu podobną akcję osobiście próbowałam przeprowadzić w Hamburgu. Tutejsze władze szkolne obiecały, że w sytuacji, gdy zbiorę piętnaścioro chętnych dzieci, to dana szkoła zorganizuje dla nich dodatkowe lekcje z języka polskiego – powiedziała nam Wasag. Dodała, że z inicjatywy ostatecznie nic nie wyszło, gdyż rodzice nie otrzymali żadnej pomocy od polskiej dyplomacji i nie byli w stanie zorganizować odpowiedniej promocji całej akcji.

Uczeń chętny do nauki języka polskiego nie musi obowiązkowo uczęszczać do danej szkoły. Wystarczy, że pobiera naukę w tym samym mieście lub powiecie – wyjaśnia Andrzej Dudziński z Konsulatu Generalnego RP w Kolonii. Dodał, że placówka przeprowadziła szeroką akcję informacyjną wśród Polonii zamieszkałej w Hesji, kolportując m.in. ulotki zawierające wszystkie podstawowe informacje o lekcjach języka polskiego. Dla dopełnienia procedury zgłoszenia uczestnictwa dziecka w wybranej szkole i zajęciach niezbędne jest także wypełnienie specjalnego formularza i przekazanie go nauczycielowi prowadzącemu zajęcia. – Wszelkie potrzebne informacje na temat dokładnej daty rozpoczęcia lekcji oraz nauczycieli prowadzących zajęcia będą do uzyskania w sekretariatach szkół, w Konsulacie RP w Kolonii oraz na stronie internetowej konsulatu – poinformował Dudziński.

W rozmowie z „Codzienną” wiceprzewodnicząca Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) Anna Wawrzyszko potwierdza, że mimo wprowadzenia do szkół w Hesji języka polskiego, istnieje jeszcze wiele spraw ujętych w polsko-niemieckich traktatach, które nie zostały do końca załatwione.

– Nadal występuje wyraźna asymetria w traktowaniu niemieckiej mniejszości w Polsce oraz Polaków mieszkających w Niemczech, oczywiście na niekorzyść tych ostatnich – stwierdziła wiceszefowa ZPwN.


Cały tekst w "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Niemcy #szkoła #język polski

​Waldemar Maszewski (Hamburg)
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo