Owsiakowi wolno więcej?! WYROKI, które ujawniają, że WOŚP ma dziwny problem

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Jerzy Owsiak wielokrotnie podawali nieprawdziwe informacje na temat finansów WOŚP i „Złotego Melona” i wielokrotnie złamali prawo, odmawiając Sąd

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Jerzy Owsiak wielokrotnie podawali nieprawdziwe informacje na temat finansów WOŚP i „Złotego Melona” i wielokrotnie złamali prawo, odmawiając Sądom i skarżącym, udzielenia informacji publicznej – pisze bloger Matka Kurka na kontrowersje.net, który cytuje (i prezentuje kopie dokumentów) liczne wyroki. Czy to oznacza, że Jerzy Owsiak ma coś do ukrycia?!

Bloger przedstawił screeny dokumentów dotyczących ośmiu wyroków sądów mających potwierdzać łamanie prawa przez Jerzego Owsiaka i fundację. Zaprezentował ustalenia wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących m.in. faktur.

CZYTAJ WIĘCEJ: Uzasadnienie wyroku miażdży Owsiaka. Sąd potwierdza fakty podane przez blogera

1. Sprawa IIK 358/13 Sąd Rejonowy w Złotoryi, oskarżyciele Jerzy Owsiak i Fundacja WOŚP, podstawa prawna art. 212 k.k. (zniesławienie) i art. 216 k.k. znieważenie. WOŚP przegrywa proces w całości, Piotr Wielgucki zostaje uznany winnym jedynie znieważenia Jerzego Owsiaka słowami „hiena cmentarna” - pisze bloger.

Jak opisuje Matka Kurka, Owsiak przy okazji procesu zapewnił, że jest w każdej chwili gotów do dostarczenia faktur do sądu – potwierdzać to protokół z rozprawy z dnia 16 marca 2014 roku. Jednak po tym, jak sąd zażądał dokumentacji stanowisko Owsiaka uległo zmianie.

Co ważne sąd stwierdził, że WOŚP i spółka Owsiaka „Złoty Melon” nie mieli prawa do odmówienia dostarczenia dokumentów - czytamy na kontrowersje.net.

Niejako przy okazji wyszły na jaw różne sprzeczności:

Owsiak miał wskazywać, że od początku istnienia spółki „Złoty Melon” pełnił funkcję prezesa zarządu, by po chwili mówić, że nie wie kto jest prezesem tego podmiotu.

Wykazano, że jednostki samorządowe (Warszawa) poniosły koszty z tytułu organizacji finału WOŚP W 2014 r - wykazał bloger. Sam Owsiak wskazywał, że miasto nie poniosło żadnych kosztów.

Kwoty z „puszek” przekazywano na organizację Przystanku Woodstock. „Odsetki z kapitału pochodzącego właśnie ze zbiórki, na taki cel były przeznaczane" - czytamy na blogu. Nawet świadek Dorota Pilarska - główna księgowa WOŚP i „Złotego Melona” wskazała, że „na delegacje pracowników fundacji, wysyłanych na Przystanek Woodstock, środki pochodziły z takiego źródła”.

Piotr Wielgucki udowodnił samo istnienie mechanizmu transakcji i umów w trójkącie podmiotów (fundacja WOŚP spółka ,,Złoty Melon” i firma „Mrówka Cała”)” - pisze Matka Kurka.

Odmówiono sądowi okazania dokumentacji księgowej w formie, która jednoznacznie udzieliłaby odpowiedzi co do zakresu mechanizmu i kwot transakcji.

Skany dokumentów znajdują się na stronie kontrowersje.net.

2. Sąd Okręgowy w Legnicy IC 439/14, sprawa cywilna o naruszenie dóbr osobistych powódka Fundacja WOŚP, pozwany Piotr Wielgucki, zarzuty powielone z aktu oskarżenia IIK 358/13.

WOŚP przegrała proces, a jej pełnomocnik wycofał pozew.

3. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie SAB/Wa 997/15, sąd stwierdza naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej i zobowiązuje Fundację do udzielenia informacji, w jaki sposób są prowadzone „konkursy ofert” na sprzęt medyczny.

Jeden z kontrahentów zwrócił się z prośbą o okazanie dokumentów związanych z konkursem na zakup sprzętu medycznego. „Z przeprowadzonego przez Fundację przedmiotowego konkurs ofert nie został sporządzony protokół” - czytamy.

4. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie II SAB/Wa 221/15, sąd stwierdza naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Sąd uznaje, że informacje dotyczące „kwestii finansowych tak w zakresie pozyskania środków, jak i ich rozdysponowywania przez Fundację stanowią informację publiczną”. Bloger pytał o rozliczenia 23. Finału WOŚP. Sztaby początkowo nie udzieliły informacji, następnie odmówiły udzielenia informacji - podał bloger.

5. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie II SO/Wa 43/16, sąd stwierdza naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej, polegające na nie przekazaniu skargi do sądu. Fundacja WOŚP zostaje ukarana grzywną.

6. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie II SAB/Wa 557/16, sąd stwierdza naruszenie ustawy i zobowiązuje WOŚP do udzielenia informacji publicznej.

Pytano o zatrudnienie partnera życiowego Aleksandry Owsiak – córki Jerzego Owsiaka – Jacka Stachery w Fundacji WOŚP oraz w „Złotym Melonie”. Tematem były też zlecenia od fundacji i „Złotego Melona” dla firmy „Tabasco” – należącej do Stachery. Początkowo WOŚP nie udzieliła informacji, potem odmówiła ich - nadmienił bloger.

7. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie II SO/Wa 43/16. NSA oddala zależenie i podtrzymuje postanowienie WSA, nakładające na WOŚP karę grzywny za naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej, polegające na nie przekazaniu skargi do sądu.

8. Sąd Rejonowy w Złotoryi IIK 389/16 Jerzy Owsiak uznany winnym znieważenia i zniesławienia Piotra Wielguckiego.

Wszystkie dokumenty dotyczące spraw dostępne są na stronie kontrowersje.net.

 

Źródło: niezalezna.pl,kontrowersje.net

#Jurek Owsiak #faktury #sąd #wyroki

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo