Kulisy odejścia Kazimierza Ujazdowskiego z PiS

  

Kazimierz Michał Ujazdowski poinformował dziś, że zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Swoją decyzję uzasadniał tym, że „strategia przyjęta przez kierownictwo PiS po wyborach uniemożliwia realizację deklarowanych celów”. Portal niezalezna.pl dotarł do kulisów odejścia Ujazdowskiego z PiS.

Z ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że Kazimierz Michał Ujazdowski zabiegał o poparcie PiS w wyborach samorządowych, które odbędą się w 2018 roku - dowiedziała się niezalezna.pl. Chciał zostać kandydatem na stanowisko prezydenta Wrocławia. Po wstępnych rozmowach okazało się, że nie ma szans na poparcie władz partyjnych.

Cała ta sytuacja zbiegła się z medialnymi wystąpieniami Ujazdowskiego, w których europoseł coraz częściej krytykował rząd i działania Prawa i Sprawiedliwości.

Jak się dowiadujemy teraz Kazimierz Michał Ujazdowski zabiega o poparcie Bogdana Zdrojewskiego z PO oraz Rafała Dutkiewicza.

- Honor wymagałby, aby Kazimierz M. Ujazdowski zrezygnował z mandatu europosła. Ujazdowski od dłuższego czasu wyrażał wątpliwości, co do linii politycznej PiS, czego konsekwencją jest jego rezygnacja z członkostwa w partii – oświadczył dziś szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czy europoseł Ujazdowski zrezygnuje z mandatu? "Tego wymagałby honor".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zaprezentowano zeszyt z wierszami z Auschwitz

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

  

Oryginalny zeszyt z wierszami więźniarek, napisanymi w nazistowskim obozie Auschwitz, został zaprezentowany w Instytucie Polskim w Sztokholmie. Pamiątkę przekazała rodzina Bożeny Janiny Zdunek - byłej więźniarki Auschwitz.

Zeszyt zawierający 17 odręcznie napisanych po polsku wierszy o tematyce obozowej, dających nadzieję więźniarkom, dotychczas był przechowywany przez rodzinę zmarłej w 2015 roku więźniarki obozów Auschwitz-Birkenau oraz Ravensbruck Bożeny Janiny Zdunek z domu Musiewicz. Pod koniec wojny przybyła ona do Szwecji w ramach akcji Białych Autobusów, zabierając ze sobą cenną pamiątkę. Kombatantka do swojej śmierci pozostała w Szwecji, gdzie pomagała rodakom.

Według jej syna Adama Zdunka poezja powstała najprawdopodobniej w latach 1943-44 w Auschwitz i jest wyjątkowa, gdyż została uwieczniona w trakcie pobytu więźniarek w obozie.

"Na ogół kobiety tworzyły wiersze w głowach, nie mając możliwości ich zapisania. Deklamowały je sobie wzajemnie, aby zapamiętać. Pomagały one im w trudnych chwilach na przykład podczas apeli"

- mówi Adam Zdunek, który nie wie, w jaki sposób zeszyt ocalał. Za zapisywanie poezji w obozie groziła śmierć.

Część wierszy zostało przełożonych na język szwedzki przez Tomasa Hakansona i wraz z oryginalnym zeszytem oraz innymi pamiątkami z życia Bożeny Janiny Zdunek będzie od środy prezentowany na wystawie w Instytucie Polskim. Jest to pierwsza publiczna ich prezentacja.

Według obecnego na wernisażu przedstawiciela Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau trwają rozmowy nad przekazaniem zeszytu do zbiorów placówki. Pamiątka jest cenna, gdyż większość poezji obozowej powstawała lub została spisana już po uwolnieniu więźniów. Ponadto poematy zawierają charakterystyczny obozowy język.

Instytut Polski w Sztokholmie zamierza pomóc w wydaniu tomiku wierszy z zeszytu z Auschwitz w języku szwedzkim.

Wystawa "Zeszyt z wierszami z Auschwitz" dostępna będzie dla zwiedzających w Instytucie Polskim w Sztokholmie do 30 kwietnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts