Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Agenci CBA weszli do siedmiu sądów. Chodzi o milionowe wyłudzenia. KULISY AKCJI

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedmiu sądów i na polecenie rzeszowskiej Prokuratury Regionalnej przeprowadzili przeszukania pomieszczeń.

cba.gov.pl
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedmiu sądów i na polecenie rzeszowskiej Prokuratury Regionalnej przeprowadzili przeszukania pomieszczeń. Działania CBA mają związek ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie ponad 10 mln zł.

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że przeszukane zostały pomieszczenia w sądach: apelacyjnym we Wrocławiu, okręgowym w Kielcach, Nowym Sączu i Tarnowie, oraz w sądach rejonowych w Zakopanem, Oświęcimiu i w Chrzanowie.

- Agenci CBA przeszukali dziś gabinety dyrektorów w siedmiu sądach: Apelacyjnym we Wrocławiu, Sądach Okręgowych w Kielcach, Tarnowie i Nowym Sączu oraz Sądach Rejonowych w Oświęcimiu, Chrzanowie i Zakopanem. To kolejne czynności CBA w śledztwie dotyczącym korupcji, przywłaszczenia mienia, niegospodarności na wielką skalę, wyłudzenia milionów złotych z Sądu Apelacyjnego w Krakowie. - informuje CBA.

Dzisiejsza akcja CBA ma związek z postępowaniem ws. przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie ponad 10 mln zł. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Rzeszowa zatrzymali w tym postępowaniu 5 osób, w tym Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzeja P., Główną Księgową Sądu Martę K., byłego Dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa Marcina B. i dwoje biznesmenów - wszyscy usłyszeli już zarzuty. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane.

- Ustalenia śledczych z CBA i prokuratury wskazują, że w ostatnich kilku latach wokół sądu stworzono sieć wielu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących głównie fikcyjne zamówienia na świadczenie usług, analizy i opracowania. Nie ma dowodów, że analizy i opracowania w ogóle powstały. W Sądzie Apelacyjnym w Krakowie brak jakichkolwiek dokumentów, które potwierdzałyby realizację zawartych umów – informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Ze wstępnych szacunków śledczych wynika, że chodzi o kwotę sięgającą nawet kilkudziesięciu milionów złotych wyprowadzonych w wyniku przestępczego procederu z budżetu Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi całości przez rzeszowska delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Sprawa jest rozwojowa, a śledczy nie wykluczają konieczności kolejnych zatrzymań.

 



Źródło: niezalezna.pl,cba.gov.pl

 

#Centralne Biuro Antykorupcyjne #Sąd Apelacyjny w Krakowie #korupcja #Kraków #sąd #CBA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo