Gowin przed komisją ds. Amber Gold ujawnia rolę Milewskiego. Mówi o zatajaniu informacji

  

Przed sejmową komisją ds. Amber Gold zeznaje dziś Jarosław Gowin, który za rządów PO-PSL pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. W trakcie przesłuchania Gowin ujawnił nowe fakty ws. roli Ryszarda Milewskiego w całej sprawie.

Jarosław Gowin poinformował, że aferą Amber Gold zajmował się na polecenie Donalda Tuska, który zobowiązał ówczesnego ministra sprawiedliwości do sporządzenia raportu w tej sprawie. Gowin poinformował, że badał wykonywanie obowiązków przez sędziów i prokuratorów w okresie poprzedzającym wybuch afery Amber Gold latem 2012 roku.

 - Wystąpiłem o przesłanie do Ministerstwa akt sprawy Marcina P.  [...] W świetle ujawnionych później informacji okazało się, że prezes Milewski dysponował już opiniami i nie ujawnił tego faktu.  Moim zdaniem prezes Milewski starał się uchylić od odpowiedzialności i posłużył się swoim zastępcą – mówił w trakcie przesłuchania Jarosław Gowin.


Pytany przez przewodniczącą komisji Małgorzatę Wassermann, czy „odbiera milczenie Milewskiego za przemyślane” Jarosław Gowin przyznał, że interpretował to właśnie w taki sposób.

- Tak, w taki właśnie sposób interpretowałem jego milczenie. Nie chciał powiedzieć nic, co byłoby podstawą zarzutu, że wprowadził mnie w błąd – mówił Gowin.

Jednocześnie w trakcie przesłuchania Jarosław Gowin poinformował, iż kierownictwo Sądu Okręgowego w Gdańsku było przeciwne wydaniu mu akt. 

- Gdybym był sędzią, obecność Ryszarda Milewskiego w mojej grupie zawodowej odbierałbym jako ujmę na honorze – mówił Jarosław Gowin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef MSZ rozmawiał z prezydentem Ukrainy

/ twitter.com/MSZ_RP

  

"Na marginesie uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rozmowę z nim odbył szef MSZ Jacek Czaputowicz. Dotyczyła m.in. perspektyw rozwoju współpracy dwustronnej, w tym w zakresie dialogu historycznego" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Podczas spotkania w Kijowie - jak czytamy w komunikacie resortu dyplomacji - minister Czaputowicz "zapewnił prezydenta Zełenskiego o poparciu Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe oraz przekazał gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy i zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce".

Dodano, że obaj rozmówcy podkreślili "korzyści płynące z inicjatyw Partnerstwa Wschodniego i Trójmorza".

Biuro prasowe MSZ poinformowało, że polski minister, który - obok. m.in. prezydentów Litwy, Węgier, Łotwy, Estonii i Gruzji oraz szefowej Kancelarii Prezydenta RP Haliny Szymańskiej - wziął udział w ceremonii złożenia przysięgi przez Zełenskiego w ukraińskim parlamencie, rozmawiał też z prezydentem Ukrainy m.in. o perspektywach rozwoju współpracy dwustronnej, "zarówno gospodarczej, społecznej jak i w zakresie dialogu historycznego".

Resort spraw zagranicznych poinformował ponadto, że Czaputowicz spotkał się w Kijowie z ustępującym szefem ukraińskiego MSZ Pawłem Klimkinem, któremu "podziękował za dotychczasową współpracę i wzmacnianie stosunków bilateralnych w ostatnich latach".

Zełenski, showman i producent telewizyjny, który w II turze wyborów prezydenckich zdobył 73 proc. poparcia, pokonując urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę, w swojej mowie inauguracyjnej ogłosił, że rozwiązuje obecny ukraiński parlament i zasugerował dymisję rządowi premiera Wołodymyra Hrojsmana.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl