Polacy żegnają bohaterów. Pogrzeb płk. Matuszewskiego i mjr. Floyar-Rajchmana. ZDJĘCIA

Dziś, w sobotę 10 grudnia  w Warszawie odbywają się uroczystości pogrzebowe płk. dypl. Ignacego Matuszewskiego i mjr. dypl.

Magdalena Piejko
Dziś, w sobotę 10 grudnia  w Warszawie odbywają się uroczystości pogrzebowe płk. dypl. Ignacego Matuszewskiego i mjr. dypl. Henryka Floyar – Rajchmana, którzy po 77 latach wrócili do Ojczyzny. Weźmie w nich udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

10 grudnia od godziny 9.30 wystawiono trumny ze szczątkami bohaterów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie. Godzinę później rozpocznie się msza żałobna. O godz. 12.00 odbędzie się złożenie szczątków doczesnych w kwaterze żołnierzy 1920 roku na cmentarzu wojskowym przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie. 

Uroczyste powitanie szczątków doczesnych oficerów Wojska Polskiego sprowadzonych do Ojczyzny ze Stanów Zjednoczonych miało miejsce 23 listopada br. w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu.

Szczątki bohaterów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego:


fot. Magdalena Piejko


fot. Magdalena Piejko


fot. Tomasz Sakiewicz


fot. Tomasz SakiewiczZobacz wideo:Pod koniec października szczątki płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana wróciły do Polski. Żołnierze ci byli we wrześniu 1939 r. zaangażowani w akcję wywiezienia za granicę 75 ton złota należącego do Banku Polskiego, które umożliwiło funkcjonowanie rządu polskiego na uchodźstwie. Co ciekawe, płk Ignacy Matuszewski był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i m.in. publicystą „Gazety Polskiej”.

Ignacy Matuszewski (ur. 1891 r. w Warszawie - zm. 1946 r. w Nowym Jorku) studiował filozofię w Krakowie, architekturę w Mediolanie i prawo w Dorpacie. Służąc w armii rosyjskiej w czasie I wojny światowej awansował od chorążego do sztabs-kapitana, następnie walczył w I Korpusie Polskim generała Dowbór-Muśnickiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. służył w stopniu majora m.in. w II Oddziale Naczelnego Dowództwa, którego szefem został w 1920 r. Cztery lata później awansował na stopnień pułkownika. Pracował jako dyplomata w Rzymie, Budapeszcie, w 1931 r. został ministrem skarbu. We wrześniu 1939 r. kierował ewakuacją polskiego złota za granice zaatakowanej przez Niemcy Polski. Po przedostaniu się do Francji nie został przyjęty do formującego się Wojska Polskiego. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych - należał do inicjatorów powołania Komitetu Amerykanów Polskiego Pochodzenia i Instytutu Piłsudskiego, którego był wiceprezesem. W latach 1932-1936 był czołowym publicystą "Gazety Polskiej".
 
Henryk Floyar-Rajchman (ur. 1893 r. w Warszawie - zm. 1951 r. w Nowym Jorku) studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 r. służył w 5 pułku piechoty Legionów, a po kryzysie przysięgowym w 1917 r. został zaprzysiężony w Polskiej Organizacji Wojskowej. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. jako kapitan w sztabie I Dywizji Piechoty Legionów. W latach 1928-1931 pełnił funkcję attaché wojskowego RP w Tokio. Od 1933 do 1935 r. był wiceministrem i ministrem przemysłu i handlu.

 

 Źródło: niezalezna.pl,mon.gov.pl

#Ignacy Matuszewski #Henryk Floyar-Rajchman #pogrzeb #uroczystości pogrzebowe

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo