W ciągu ostatnich godzin w wielu polskich mediach, m.in. na serwisach internetowych TVN-24, onet.pl, Gazety Wyborczej i Radia Zet pojawiły się informacje o rzekomym przecieku z tajnego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej. Z uzyskanych przez dziennikarzy informacji miało wynikać, że Ministerstwo Obrony Narodowej zakupi znacznie mniej sprzętu i uzbrojenia dla żołnierzy, niż planowało. Okazuje się jednak, że to kolejna nieudana próba skompromitowania resortu obrony narodowej. 

Kompromitacja @tvn24 @RadioZET_NEWS @onetpl w powielaniu nieprawdy głoszonej przez PO ws. dronów i śmigłowców uderzeniowych. dezinformacja − napisał na swoim profilu społecznościowym Bartłomiej Misiewicz.

W środę na tajnym posiedzeniu komisji obrony wiceminister Bartosz Kownacki przedstawił plan wydatków MON − podało Radio ZET. Z ich informacji wynika, że wojsko i Obrona Terytorialna zostaną znacznie skromniej wyposażeni niż deklarował Antoni Macierewicz − napisała dziś przed południem "Gazeta Wyborcza" na swojej stronie internetowej. 

Informację bardzo szybko podchwyciły inne, zaprzyjaźnione z Wyborczą media, m.in. TVN24.

Jak dowiedzieli się reporterzy TVN24, wczoraj odbyło się tajne posiedzenie sejmowej komisji obrony. Ministerstwo miało na nim ogłosić między innymi, że zamiast tysiąca dronów dla obrony terytorialnej, jak zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz, na razie będzie ich 25 − czytamy na portalu tvn24.pl.

Okazuje się jednak, że wszystkie przedstawione informacje są nieprawdą. Fałszywą narrację wobec działań MON potwierdza m.in. Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Do 2022 r. Ministerstwo Obrony Narodowej  planuje pozyskać około 200 dronów obserwacyjnych i wywiadowczych. Kończymy prace nad głowicą bojową dla dronów − napisał szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej. Dodał też, że realizacja dronów bojowych, MON planuje w oparciu o polski przemysł. Potencjalnie niski koszt pozwoli na pozyskanie powyżej 1000 szt. dronów.

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało w tej sprawie oświadczenie.

W związku z nieprawdziwymi informacjami powtarzanymi przez część mediów i polityków opozycji, informuję, że na realizację programu modernizacji technicznej w latach 2017 -2022 Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeznaczyć ponad 61 mld PLN.

Z tego tylko w przeciągu najbliższych 3 lat, tj. do roku 2019, będzie wydanych ponad 24 mld PLN. Dodatkowo wydatki przeznaczone na modernizację armii nieujęte w planie modernizacji technicznej wyniosą ok. 17 mld PLN.

Zgodnie z wytycznymi Ministra Obrony Narodowej priorytetem objętych zostało pięć obszarów modernizacyjnych, najbardziej oczekiwanych przez siły zbrojne RP, tj. obrona przeciwlotnicza, modernizacja Marynarki Wojennej, cyberbezpieczeństwo, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz obrona terytorialna. Wydatki przewidziane na realizację powyższych pięciu obszarów stanowią około 60% całego budżetu przeznaczonego na modernizację techniczną sił zbrojnych w okresie 2017-2022. Już w tym roku podpisano umowy na programy PIORUN i PILICA, a docelowa realizacja programu obrony przeciwlotniczej stanowiła będzie około ¼ wydatków modernizacyjnych przeznaczonych do 2022 r.

Zgodnie z planem został rozpisany przetarg w ramach pilnej potrzeby operacyjnej Sił Zbrojnych RP na pozyskanie 14 śmigłowców.

Podawane w mediach tezy dotyczące zakupu 20-30 dronów zamiast podawanych przez Ministra Obrony Narodowej około 1000 sztuk są w opinii MON świadomą manipulacją, mogącą w konsekwencji zagrozić bezpieczeństwu państwa. Na ukończeniu są prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie taktycznych dronów z głowicą bojową. Zakup dronów bojowych planuje się w oparciu o polski przemysł obronny skupiony w PGZ S.A. Niski koszt produkcji jednostkowej polskiego uzbrojenia pozwoli na pozyskanie, w ramach przewidzianych na ten cel środków budżetowych, deklarowanej wcześniej przez MON liczby powyżej 1000 sztuk. Poza tym do 2022 roku MON planuje pozyskać 200 sztuk bezpilotowych statków powietrznych różnych klas o charakterze obserwacyjnym i wywiadowczym.

Do 2022 roku, na wyposażenie w nowoczesny sprzęt wojsk OT planuje się wydatkować około 3,2 mld PLN. Jeszcze w grudniu w obecności Ministra Obrony Narodowej zostanie podpisana umowa na dostarczenie pierwszego sprzętu dla żołnierzy Obrony Terytorialnej.

Jednym z priorytetów PMT jest modernizacja Marynarki Wojennej. W tym obszarze planuje się już w przyszłym roku realizację programu MIECZNIK, a także kontynuację programu KORMORAN. Jednocześnie trwają zaawansowane rozmowy ewentualnego pozyskania okrętu podwodnego nowego typu wspólnie z partnerem zagranicznym.

Warto zaznaczyć, że dwa tygodnie temu minister Antoni Macierewicz dokonał odbioru (pół roku przed terminem) pierwszych 9 sztuk armatohaubicy KRAB dla wojska.

W tym roku po raz pierwszy od 10 lat Ministerstwo Obrony Narodowej wyda całą kwotę przeznaczoną na zakup uzbrojenia dla polskiego wojska.