Ponad dwadzieścia lat czekaliśmy na to, aby samoloty były zakontraktowane. 30 czerwca uchwała Rady Ministrów w tej sprawie, a już dzisiaj tę umowę zawieramy. W tej sprawie nic więcej nie może się stać. Liczymy na to, że w sierpniu 2017 roku samoloty trafią do Polski – powiedział sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, podczas podpisania umowy na dostawę „małych” samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie.

W poniedziałek, w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Adam Duda oraz pan Jeffrey Crosby odpowiedzialny za kontrakty rządowe w firmie Gulfstream Aerospace Corporation, w obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego, podpisali umowę na dostawę „małych“ samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP).

Przedmiotem umowy jest dostawa dwóch samolotów typu Gulfstream G550 wraz z pakietem szkoleniowym (szkolenie personelu latającego i technicznego), logistycznym, wsparciem w eksploatacji oraz dokumentacją techniczną do 15 sierpnia 2017 roku. Kontrakt na samoloty G550 wart jest ok. 440,5 mln zł netto. Wykonawca zapewni również szkolenie na typ samolotu dla personelu latającego (pilotów), personelu technicznego i pokładowego oraz personelu obsługi i eksploatacji wyposażenia ratunkowego.