W Narodowe Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom szczególnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: Małgorzata Kożuchowska, Halina Frąckowiak oraz Paweł Woldan. Prezydent wręczył również nominację generalską.

Andrzej Duda w czasie uroczystości wręczania odznaczeń podkreślił, że praca  ludzi kultury, wykładowców, prawników, lekarzy, którzy prowadzili działalność społeczną budowała naród, co w końcu zakończyło się odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
 

Dziś ktoś powie, że Polska znów jest niepodległa. Dziś Polska znów sama stanowi o sobie, Polska znów jest państwem suwerennym. Tak, ale jak wiemy wszyscy doskonale, niepodległość nie jest dana raz i na zawsze. O niepodległość trzeba w jakimś sensie walczyć każdego dnia. Niepodległość należy budować każdego dnia

- przekonywał prezydent.

W Belwederze zgromadziły się znamienite osoby. Najpierw prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - na wniosek Ministra Obrony Narodowej - mianował na stopień generała brygady pośmiertnie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Akt nadania odebrał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego.

Poniżej przedstawiamy pełną listę odznaczonych.

Za wybitne zasługi dla nauki polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju medycyny: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Marek Krawczyk, wybitny specjalista w dziedzinie transplantologii.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Wiesław Krementowski, działacz opozycji demokratycznej na Wybrzeżu, natomiast Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Zenona Złakowskiego, działacza opozycji demokratycznej, pisarza i dziennikarza.

Za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej odznaczenie otrzymała Anita Włodarczyk, lekkoatletka, złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Natomiast za za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Krzysztof Kaliszewski, lekkoatleta, działacz sportowy, trener Anity Włodarczyk.

Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz Polonii na świecie, za osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona Aleksandra Ślusarek, Prezes Związku Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej.

Za wybitne zasługi w propagowaniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony ksiądz Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry Warszawskiej, wieloletni duszpasterz akademicki.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Mieczysław Jastrzębski, żołnierz wojny obronnej 1939 r. 

Za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona Halina Frąckowiak, piosenkarka, a także Paweł Woldan, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała za te zasługi Małgorzata Kożuchowska, aktorka filmowa i teatralna.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz ujawniania prawdy historycznej o zbrodniach nazistowskich i komunistycznych, za działalność państwową i publiczną Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Mieczysław Góra, jako prokurator prowadził śledztwa w sprawie zbrodni niemieckich i komunistycznych w Polsce. 

Za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Piotr Bąk, starosta powiatu tatrzańskiego oraz Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu ekumenicznego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony ksiądz biskup Jan Cieślar, biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego 

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz informatyzacji i cyfryzacji państwa, za wkład w promocję i rozwój polskiej przedsiębiorczości Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Roman Kluska, polski przedsiębiorca i filantrop, współfundator Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach 

Za wybitne zasługi dla rozwoju  nauki polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona Olga Malinkiewicz, naukowiec, fizyk i wynalazczyni nowej metody wytwarzania ogniw słonecznych.