„Noc kryształowa” – pogrom w hitlerowskich Niemczech

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w Niemczech dokonano masowego pogromu ludności żydowskiej, zatwierdzonego i wspartego organizacyjnie przez oficjalne władze Rzeszy.

By Bundesarchiv, Bild 146-1970-041-46 / nieznany / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curi
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w Niemczech dokonano masowego pogromu ludności żydowskiej, zatwierdzonego i wspartego organizacyjnie przez oficjalne władze Rzeszy. Wydarzenie to przeszło do historii jako „noc kryształowa" – z powodu ogromnej ilości odłamków szkła z okien żydowskich domów, którymi zasypane były ulice miast. Nazywa się je też czasem „dniem tłuczonego szkła” lub „pogromem listopadowym”.  

Bezpośrednią przyczyną był zamach na niemieckiego ambasadora w Paryżu, którego dokonał Żyd Herszel Grynszpan. Wystrzelił on pięciokrotnie do nazistowskiego urzędnika, a powodem miała być informacja o prześladowaniach, jakich doznała rodzina Grynszpana w Niemczech. 

Kiedy 9 listopada 1938 r. Adolf Hitler wygłaszał swoje przemówienie, dotarła do niego informacja o śmierci niemieckiego ambasadora. Przywódca Rzeszy natychmiast opuścił salę, a na jego miejscu stanął minister propagandy Joseph Goebbels, ogłaszając, że Niemcy wyciągną odpowiednie konsekwencje wobec dokonanego czynu. Jednocześnie zaznaczył, że mimo iż słyszał o organizowanych oddolnie wiecach antyżydowskich, nie życzy sobie, by były one organizowane przez NSDAP, ale państwo nie będzie również ich zabraniać.

Odczytano to jako zachęcenie do dalszych społecznych reakcji antyżydowskich. W nocy z 9 na 10 listopada doszło do pogromu, w którym zginęło blisko sto osób narodowości żydowskiej, spalono ponad tysiąc synagog, zniszczono ponad siedem tysięcy żydowskich sklepów, dwieście domów mieszkalnych i niemal wszystkie cmentarze, a do obozów koncentracyjnych wywieziono od 20 do 30 tys. Żydów.

Płonącym synagogom z bezpiecznej odległości przyglądała się niemiecka straż pożarna, pilnując, by ogień nie rozprzestrzenił się na całe miasto…
 

 

Źródło: wikipedia.pl

#noc #kryształowa #Hitler #Niemcy #Żydzi

ak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo