​Nie wiem, nie pamiętam – prokurator Niesiołowski przed komisją ds. Amber Gold

  

Dziś odbyły się pierwsze przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. Na pytania posłów odpowiadał prokurator Witold Niesiołowski, były szef prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz. To właśnie ta prokuratura prowadziła postępowanie dotyczące spółki. – Nie pamiętam z tamtego okresu sprawy Amber Gold, nie zapadła mi w pamięć – mówił m.in. prokurator. 

Jak relacjonował portal 300polityka.pl, prokurator Niesiołowski uchylał się od odpowiedzi na pytania posłów. W oświadczeniu poinformował, że nie pamięta szczegółów sprawy oraz że zna ją głównie z doniesień medialnych. Dodał również, że kiedy do prokuratury wpłynęło zawiadomienie z Komisji Nadzoru Finansowego, śledczy myśleli, że jest to przeciętna, zwykła sprawa.


Sprawy dotyczącej spółki Amber Gold w zakresie, w jakim wpłynęła, jakie były realizowane czynności, co ja w niej robiłem, po prostu nie pamiętam. Z uwagi na liczbę spraw wpływających do tej jednostki wydawało się chyba w tym okresie, że to była zwykła, pospolita sprawa

– mówił Witold Niesiołowski.

Moja wiedza w zakresie działań podejmowanych w Prokuratorze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku w tym zakresie pochodzi wyłącznie ze środków masowego przekazu

– zaznaczył prokurator.

Poza tym dodawał, że w prokuraturze Gdańsk-Wrzeszcz nie było specjalistów od prawa bankowego i gospodarczego. Jak stwierdził, postępowanie dotyczące Amber Gold miano przydzielić prokurator Barbarze Kijanko losowo. To właśnie ona miała zostać przesłuchana przez komisję jako pierwsza. Jednak jej pełnomocnik przysłał pismo, iż Kijanko nie stawi się we wskazanym przez komisję terminie z powodu długotrwałej choroby. Komisja nie uznała przesłanego przez pełnomocnika pisma za wystarczające usprawiedliwienie nieobecności. W związku z tym postanowiła zwrócić się o przesłanie kserokopii zwolnienia lekarskiego w terminie siedmiu dni. W przypadku nieusprawiedliwienia nieobecności posłowie wystąpią do sądu o nałożenie na Barbarę Kijanko kary pieniężnej w wysokości 2000 zł.

Kolejnym przesłuchiwanym przez posłów świadkiem była prokurator Marzanna Majstrowicz, która zastąpiła Witold Niesiołowskiego na stanowisku szefa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. Pytano ją przede wszystkim o to, w jaki sposób nadzorowała pracę Barbary Kijanko, po tym jak z prokuratury rejonowej odszedł Niesiołowski.

Jak mówiła Majstrowicz, postępowanie dotyczące  Amber Gold budziło jej zaniepokojenie, ponieważ od początku prac prokuratury liczba klientów piramidy finansowej wzrosła z kilkuset do kilku tysięcy. Portal 300polityka.pl relacjonował, że prokurator dodawała jednocześnie, iż nie widziała podstaw do odsunięcia od sprawy Barbary Kijanko.

Zapewniła też, że nie wywierano na nią żadnych nacisków.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizjarepublika.pl,sejm.gov.pl,niezalezna.pl,300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Służba Bezpieczeństwa wkroczyła do huty. Przyczyną - ochrona środowiska

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/MALCOLUMBUS

  

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła dzisiaj rewizje w koncernie hutniczym ArcelorMittal w Krzywym Rogu na wschodzie kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski, który stamtąd pochodzi, skrytykował wcześniej koncern za brak działań na rzecz ochrony środowiska.

SBU wkroczyła do jednego z zakładów ArcelorMittal tuż przed wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie, które odbędą się w niedzielę. Startuje w nich partia prezydenta Sługa Narodu, która mimo wysokiego poparcia w sondażach najprawdopodobniej nie zdoła zdobyć samodzielnej większości w Radzie Najwyższej.

„Przedstawiciele SBU przyszli na rewizję do nowoczesnego, dopiero co zbudowanego obiektu, trzeciej maszyny do ciągłego odlewania stali. Skopiowali dokumenty tego sprzętu i rozpoczęli kontrolę promieniowania jonizującego”

- oświadczył p.o. dyrektora generalnego przedsiębiorstwa Ołeksandr Iwanow.

Poinformował, że zawiadomił o zaistniałej sytuacji m.in. ambasady krajów G7 i zapewnił, że ArcelorMittal Krzywy Róg działa otwarcie i nie ma niczego do ukrycia.

„Ostatnie wydarzenia grożą rozwojowi i dalszej przyszłości przedsiębiorstwa i jego zespołu. Nikogo nie oskarżamy, chcemy jednak mieć przekonanie, że wszystkie działania będą prowadzone wyłącznie w zgodzie z prawem”

- podkreślił Iwanow.

Tydzień temu, podczas wizyty w Krzywym Rogu prezydent Zełenski zaatakował władze ArcelorMittal za niezrealizowane zobowiązania koncernu, dotyczące poprawy sytuacji ekologicznej. Oświadczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat na raka zachorowało ok. 25 tysięcy mieszkańców tego ponad 650-tysięcznego miasta.

„Jeśli ten program (poprawy sytuacji ekologicznej) został przeniesiony o pięć lat i nie było to uzgodnione z mieszkańcami, to chciałbym zapytać, czy możecie rozpatrzyć jakieś odszkodowania finansowe dla ludzi, którzy ucierpieli w ciągu tych pięciu lat, pomóc im w leczeniu? Sądzę, że władze miasta pomogą ustalić listę ludzi, którzy w tym czasie przeszli przez choroby onkologiczne”

- oświadczył prezydent, zwracając się do władz koncernu.

Po wizycie Zełenskiego w Krzywym Rogu SBU wszczęła śledztwo w związku z naruszaniem przez ArcelorMittal norm ekologicznych. Koncern oświadczył w odpowiedzi, że od nabycia kombinatu w 2005 r. zainwestował na Ukrainie ponad 9 mld USD, a jego inwestycje w ochronę środowiska wyniosły równowartość ponad 230 mln USD.

„Mamy nadzieję, że zwiększona uwaga wobec naszego przedsiębiorstwa ze strony organów władzy, różnych partii i wszczęcie przez SBU śledztwa (…) jest przypadkowym zbiegiem okoliczności w okresie przed wyborami i nie świadczy o wywieraniu nacisków na biznes” - oświadczył ArcelorMittal.

Arcelor Mittal Krzywy Róg jest jednym z największych producentów stali na Ukrainie. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 21 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl