​Na nic zagrywki berlińskiego kina. Pokaz „Smoleńska” zgodnie z planem

  

Rzecznik prasowy polskiej ambasady w Berlinie Jacek Biegała w rozmowie z portalem niezalezna.pl poinformował, że zgodnie z pierwotnymi planami jednak dojdzie do premierowego pokazu filmu fabularnego „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego. Polski dyplomata zapewnił, że mimo chwilowych berlińskich kłopotów z dystrybucją, obraz ten na pewno zostanie pokazany m.in. w Berlinie, Monachium czy Hamburgu.

W rozmowie z naszym portalem Jacek Biegała potwierdził, że premiera „Smoleńska”, mimo małych perturbacji, odbędzie się w Berlinie 7 listopada. – Pokaz premierowy odbędzie się tak jak planowano o godzinie 19.00, ale w innym kinie – powiedział nam rzecznik ambasady, informując, że będzie to CineStar CUBIX w samym centrum Berlina przy Rathausstrasse 1. Jak się dowiedzieliśmy, z kilku możliwości polska placówka dyplomatyczna wybrała kino CineStar ze względu na jego najlepsze położenie w centrum miasta.

Doszło też do spotkania i rozmów pomiędzy stronę polską i dyrekcją kina Delphi, które, przypomnijmy, bez podawania konkretnej przyczyny wycofało się nagle z organizacji pierwotnie planowanej premiery.

Kino w piśmie do ambasady RP stwierdziło, że film jest tak kontrowersyjny, iż ze względów bezpieczeństwa i dla ochrony gości oraz obiektu rezygnuje z pokazu. W rozmowie z nizalzna.pl Jacek Biegała powiedział, że pierwotni organizatorzy, czyli dyrekcja kina Delphi, podtrzymała swoje dotychczasowe stanowisko, nie ujawniając konkretnych powodów decyzji. – Dyrekcja kina nic więcej nie tłumaczyła i jedynie uznała swoją decyzję za ostateczną – powiedział nam rzecznik ambasady – I na tym się w zasadzie rozmowy skończyły – dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemieckie kino nie chce pokazać „Smoleńska”. Zadziałały środowiska niechętne filmowi?

Polska placówka twierdzi, że była przygotowana na taką ewentualność i dlatego od razu udało się zorganizować miejsce awaryjne. – Prowadziliśmy rozmowy z różnymi salami w Berlinie, ale CineStar CUBIX ma najlepszą lokalizację i dlatego postanowiliśmy tam zorganizować premierę tak ważnego dla nas filmu, jakim jest „Smoleńsk” – wyjaśnił polski dyplomata.

Jak dowiedziała się nasz portal, nie ma żadnych zagrożeń, aby pokazy filmu w innych niemieckich miastach po berlińskim incydencie zostały zagrożone. – Ambasad posiada informacje z polskich konsulatów, że planowane w różnych miastach pokazy są niezagrożone, a umowy z różnymi lokalnymi kinami są i będą respektowane – zapewnił nas Biegała, który jeszcze raz podkreślił, że sytuacja odmowy umówionej premiery pozostaje jedynym znanym mu przypadkiem tak oczywistego złamanie wstępnej umowy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Na stronie Nancy Pelosi relacja z wizyty w Auschwitz i... ani słowa, że wśród ofiar byli Polacy!

Nany Pelosi w czasie wizyty w Polsce / flickr.com/photos/sejmrp

  

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyjechała we wtorek do Polski. Nancy Pelosi odwiedziła obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, gdzie Niemcy na masową skalę mordowali Żydów. Na jej oficjalnej stronie internetowej pojawiła się nawet relacja z wizyty w naszym kraju, jednak nie ma tam ani słowa o tym, że wśród ofiar byli Polacy.

Amerykańska polityk przyjechała do Polski w drodze do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu. W Polsce odwiedziła były niemiecki obozu Auschwitz, gdzie oddała hołd ofiarom i złożyła wieniec przed Ścianą Straceń. Towarzyszyli jej marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Tomasz Grodzki, którzy także złożyli kwiaty w tym miejscu.

Na stronie Nancy Pelosi znajduje się relacja z wizyty w Muzeum Auschwitz. Jednak wśród wymienionych w tekście ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego ani słowem nie wspomniano o Polakach. Zwrócił na to uwagę dziennikarz „Gazety Polskiej” Wojciech Mucha.
 

„Nasza delegacja była głęboko poruszona wizytą w Auschwitz-Birkenau. Przybyliśmy, aby upamiętnić 75 lat od jego wyzwolenia i potwierdzić nasze zobowiązanie do zapewnienia, że horrory Holokaustu nigdy się nie powtórzą. Ogromne zło popełniane wobec Żydów, Romów, osób LGBTQ, osób niepełnosprawnych i innych [...].”
- czytamy w relacji na stronie Pelosi.

Dziennikarz publicznie zwrócił uwagę Przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych i wystosował oficjalne pytanie w tej sprawie.

Chcę zapytać @SpeakerPelosi: Dlaczego na waszej stronie nie ma słowa o tym, że ofiarami Auschwitz byli także Polacy? Polacy byli drugą najliczniejszą grupą ofiar.
- napisał na Twitterze.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts