​Oburzające wideo „Wyborczej”. Na cmentarzu radzą, jak uniknąć ekshumacji ofiar Smoleńska

Na portalu „Gazety Wyborczej” umieszczono kilkuminutowe nagranie.

wyborcza.pl/print screen
Na portalu „Gazety Wyborczej” umieszczono kilkuminutowe nagranie. Zatrudniona w dzienniku Ewa Siedlecka radzi w nim, jak rodziny ofiar smoleńskiej tragedii mogą uniknąć przeprowadzenia ekshumacji ich bliskich. Na dodatek wideo zarejestrowano na cmentarzu, a Siedlecka swoje porady wygłasza siedząc przy jednym z nagrobków.

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl prokuratorzy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej uznali, że konieczne będą ekshumacje szczątków ofiar. Taka decyzja niezbędna jest dla właściwego prowadzenia śledztwa. Niestety, nawet tak wrażliwa sprawa została wykorzystana przez posłów opozycji do ataków politycznych. Dołączyła do nich część mediów.

Na portalu „Wyborczej” zamieszczono wideo, w którym dziennikarka gazety doradza, jak uniknąć przeprowadzenia ekshumacji. Nagranie zarejestrowano na cmentarzu, a Ewa Siedlecka daje porady siedząc przy jednym z grobów.

Doradzałbym rodzinom, żeby uruchomiły postępowanie karne, to znaczy złożyły do prokuratury wniosek o ściganie prokuratury za ekshumację. Ten wniosek motywowałabym w ten sposób – oto zostaje naruszone kilka fundamentalnych konstytucyjnych praw. Po pierwsze, zakaz okrutnego traktowania; po drugie, zasada poszanowania godności ludzkiej – cały czas mówimy o osobach żyjących, które sprzeciwiają się ekshumacji – po trzecie, zasada, że od naruszenia praw i wolności mamy prawo odwołać się do sądu. Argumentowałabym w ten sposób, że te ekshumacje są niekonieczne 

– radzi m.in. na nagraniu Siedlecka.

Ewa Siedlecka to dziennikarka i publicystka, od 1989 zatrudniona w „Gazecie Wyborczej”. Jak można wyczytać z notki, „publikuje na tematy prawne, praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego, mniejszości seksualnych i religijnych, osób niepełnosprawnych i praw zwierząt”.

 Źródło: wyborcza.pl,niezalezna.pl

 

#ekshumacje #Ewa Siedlecka #Katastrofa smoleńska #Smoleńsk #Gazeta Wyborcza

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo