Rosyjskie Iskandery w obwodzie kaliningradzkim - jest potwierdzenie Moskwy

Rosja potwierdziła przerzut systemów rakietowych "Iskander" zdolnych przenosić pociski balistyczne do Obwodu Kaliningradzkiego – podaje brytyjska agencja Reuters.

Boevaya mashina/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Rosja potwierdziła przerzut systemów rakietowych "Iskander" zdolnych przenosić pociski balistyczne do Obwodu Kaliningradzkiego – podaje brytyjska agencja Reuters. Tak jak informowali wczoraj estońscy dziennikarze, powołując się na źródła w rządzie w Tallinnie - wyrzutnie rakiet zostały przetransportowane na pokładzie statku "Ambał", służącego do transportu samochodów i wagonów kolejowych.

"Te jednostki rakietowe były już wcześnie przemieszczane do obwodu kaliningradzkiego i będą tam stacjonowały jako część szkolenia wojskowego rosyjskich sił zbrojnych" – poinformował Igor Konaszenkow, rzecznik ministerstwa obrony w oświadczeniu.

- Sekretu z transportu nie robiliśmy. Co więcej, jeden z kompleksów jeszcze przed załadunkiem na statek specjalnie wystawiliśmy na widok przelatującego amerykańskiego satelity

– dodał.

Czytaj również: Rosyjskie samoloty w Finlandii

Rakiety Iiskander-M mogą przenosić głowice z ładunkami jądrowymi, mają zasięg do 700 km. W ich zasięgu mogą znaleźć się cele zarówno w Warszawie, jak i Berlinie.

- Ostatnie działania Federacji Rosyjskiej budzą nasze najwyższe zaniepokojenie. Bierzemy pod uwagę wszystkie doniesienia, także te, które mówią o możliwej obecności pocisków Iskander, i to być może w specjalnej konfiguracji, na terenie Obwodu Kaliningradzkiego

– skomentował doniesienia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 Źródło: reuters.com

 

#Kaliningrad #Iskandery #Rosja

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo