Wystarczy jedno pytanie i Wałęsa wychodzi ze studia. O co? O SB…

Lech Wałęsa zerwał „Rozmowy pod krawatem" – pisze Radio Szczecin. Opisują, że po pytaniu o badania historyków na temat jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa zakończył udział w wywiadzie.

Fotomag/Gazeta Polska
Lech Wałęsa zerwał „Rozmowy pod krawatem" – pisze Radio Szczecin. Opisują, że po pytaniu o badania historyków na temat jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa zakończył udział w wywiadzie. „Komu Pan służy? Poważny facet, a niepoważne pytania” – powiedział Wałęsa, wstał i wyszedł. Były prezydent Polski nie lubi niewygodnych pytań. 

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił  dla dziennikarzy w lutym 2016 roku akta TW „Bolek”. Tajne archiwum Czesława Kiszczaka cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. ZOBACZ DOKUMENTY

Jak czytamy funkcjonariusz SB informuje o werbunku agenta w grudniu 1970 roku:

"w związku z akcją "Jesień 1970 r." dokonałem doraźnego pozyskania ob. WAŁĘSA LECH s. Bolesława i Feliksy z d. Kamińska ur. 29.09.1943 r. w Popowie pow. Lipno woj. Bydgoszcz, żonaty, elektromechanik, wykszt. zasadnicze. Ps. "BOLEK".

 
Temat agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy podejmują od dawna naukowcy. Były przywódca Solidarności został zapytany o historyków Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, którzy napisali książkę, w której dowodzą, że Wałęsa był agentem SB.
 
Prowadzący wywiad zapytał, kiedy Wałęsa zrealizuje swoje obietnice i pozwie ich do sądu.

Sprawy są już w sądzie, ale sąd realizuje to po swojemu. Jestem autorem pozwu, więc dotrzymałem słowa

– powiedział.

I postanowił, że zakończy w tym momencie wywiad. Zdążono zapytać jeszcze tylko o obiecywane dwa miliony ludzi, które miały wyjść na ulice.

Jak trzeba będzie to ich zbiorę i odpowiednio poprowadzę. Panie, kończ Pan, szkoda słów

– odpowiedział Lech Wałęsa i dodał.

„Komu Pan służy? Poważny facet, a niepoważne pytania”

Redaktor spytał, które z nim było niepoważne, lecz w odpowiedzi usłyszał tylko „eee”.

 

Źródło: radioszczecin.pl,niezalezna.pl

#Lech Wałęsa #SB #TW Bolek

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo