​Co się wydarzyło na komisji sprawiedliwości? „Opozycja próbowała zerwać obrady”

  

– Opozycja nastawiła się na to, żeby prowadzić tutaj wojnę totalną. Przecież próbowała zerwać obrady, kiedy PiS głosował po jej myśli, bo przecież opozycja chciała odrzucenia tego projekt – zaznaczał redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz, komentując zachowanie opozycyjnych parlamentarzystów w czasie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Tuż po rozpoczęciu posiedzenia komisji poseł Witold Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości zgłosił wniosek o odrzucenie w całości obywatelskiego projektu Ordo Iuris dotyczącego aborcji. Tymczasem po chwili przewodniczący komisji stwierdził, że w panujących na sali warunkach nie da się dalej obradować. Awanturę wszczęli posłowie opozycji, sugerując, że posiedzenie komisji zostało zwołane w trybie nieregulaminowym. Po przerwie i wznowieniu obrad projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny został odrzucony. Jutro Sejm będzie głosował nad projektem Ordo Iuris: posłowie mogą przyjąć, odrzucić lub ponownie skierować do prac w komisji.

Wydarzenia w Sejmie komentował na antenie TVP Info Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

Z tego co wiem, to generalnie rzecz biorąc Jarosław Kaczyński zostawił wolną rękę posłom PiS-u w sprawach sumienia. Natomiast PiS chce przeforsować własny projekt, który częściowo ograniczy aborcję, tak zwaną aborcję z przyczyn eugenicznych. I zdaję się, że taki kompromis próbuje zbudować w tej chwili pomiędzy tą częścią katolicką a tą częścią, która jest zwolennikami aborcji. (…) PiS uważa, że nie da się zupełnie zakazać aborcji, natomiast pewnie można ograniczyć ją o sprawy eugeniczne. I o to się toczy w tej walka 

– tłumaczył Tomasz Sakiewicz.

Opozycja nastawiła się na to, żeby prowadzić tutaj wojnę totalną. Przecież próbowała zerwać obrady, kiedy PiS głosował po jej myśli, bo przecież opozycja chciała odrzucenia tego projektu. (…) Opozycja chciała zerwać te obrady – to zdumiewająca rzecz. Widać, że tutaj jest nastawienie na wciągnięcie PiS-u w bijatykę wokół aborcji, a nie zmienienie ustawy 

– podkreślił redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Hadze o zbrodniach w Birmie

gmach Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze / OSeveno; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wyraził zgodę, aby jego prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie wypędzenia muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu i ustalili, czy była to zbrodnia przeciw ludzkości.

W 2017 roku ponad 700 tysięcy Rohingjów uciekło do Bangladeszu przed przemocą ze strony birmańskich sił zbrojnych oraz buddyjskich milicji. Jak wynikało z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ, podczas ucieczki Rohingjowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohingjów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie. Władze birmańskie zaprzeczają jednak, by miały tam miejsce czystki etniczne.

Pierwszy wniosek prokuratury w tej sprawie pojawił się w kwietniu 2018 roku. Wówczas prokurator MTK Fatou Bensouda zwróciła się do sędziów o otwarcie wstępnego śledztwa wyjaśniającego, czy deportacje Rohingjów były zbrodnią przeciwko ludzkości i czy jurysdykcja MTK obejmuje tę sprawę, skoro Birma nie jest członkiem Trybunału. Sędziowie argumentowali, że członkostwo Bangladeszu w MTK oraz transgraniczny charakter deportacji były wystarczającymi podstawami do uznania, że MTK ma prawo zająć się tą sprawą.

We wrześniu 2018 roku MTK uznał, że jest uprawniony do zbadania sprawy.

"Jurysdykcja Trybunału w zakresie zbrodni przeciwko ludzkości obejmuje sprawę domniemanej deportacji ludności Rohingja z Birmy do Bangladeszu, ponieważ miała częściowo miejsce na terytorium państwa będącego stroną (tj. Bangladeszu - PAP)"

- argumentowali wówczas sędziowie.

W czwartkowym oświadczeniu MTK stwierdził, że prokuratorzy otrzymali pozwolenie na zbadanie czynów, które mogą kwalifikować się jako powszechne lub systematyczne zbrodnie przeciwko Rohingjom, w tym deportacji, zabójstw oraz prześladowań ze względu na pochodzenie etniczne lub wyznanie.

MTK jest drugim sądem międzynarodowym, który bada domniemane zbrodnie przeciwko Rohingja. W poniedziałek Gambia wniosła do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) pozew przeciwko Birmie w sprawie ludobójstwa na mniejszości muzułmańskiej. MTS jest najwyższym sądem ONZ do rozstrzygania sporów między państwami.

Zanim rozpoczęła się ucieczka Rohingjów, ich liczbę w Birmie szacowano na około milion. Stanowili oni większość w leżącym na zachodzie tego kraju stanie Arakan (Rakhine). Według ONZ są oni jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl