Szczyt w Bratysławie stanowił punkt zwrotny w ewolucji stanowiska państw członkowskich UE na kryzys imigracyjny. Wydaje się, że Niemcy i inne kraje zachodnie zaakceptowały alternatywy plan Grupy Wyszehradzkiej na zażegnanie sporu o politykę migracyjną. Projekt o nazwie „elastyczna solidarność” poparł szef PE Martin Schulz oraz lider frakcji chadeków Manfred Weber – pisze portal euractiv.com.

Na szczycie Grupa Wyszehradzka (V4), składająca się z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, złożyła wspólne oświadczenie zawierające propozycje dla przyszłości Unii Europejskiej po tzw. Brexicie.

W dokumencie wezwano do podniesienia roli Rady Europejskiej oraz parlamentów narodowych. W rozdziale dotyczącym migracji grupa V4 zaproponowała powstrzymanie niekontrolowanego przepływu uchodźców oraz dla wzmocnienia granic zewnętrznych UE – czytamy w portalu.

Polityka migracyjna powinna opierać się na zasadzie „elastycznej solidarności". Koncepcja ta powinna umożliwić państwom członkowskim decyzję, w jakiej formie chce wnieść swój wkład w mechanizm z uwzględnieniem własnego doświadczenia i potencjału. Ponadto, mechanizm dystrybucji powinno być dobrowolny

- napisano w oświadczeniu krajów Grupy Wyszehradzkiej.


fot. P. Tracz/KPRM

Propozycja Grupy Wyszehradzkiej została pozytywnie przyjęta przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

W propozycji złożonym przez Grupę Wyszehradzką, widzę jasno pierwszy krok do konstruktywnej dyskusji. Moim zdaniem, próba znalezienia rozwiązania tego problemu jest bardzo pozytywna. W końcu, wszyscy i tak musimy znaleźć rozwiązanie dla tej kwestii. Nie mogę się doczekać, aby omówić ten problem z tymi krajami i zobaczyć, w jaki sposób wyobrażają sobie „elastyczną solidarność”

- powiedziała Angela Merkel.


fot. P. Tracz/KPRM
 

Nieliczne państwa naprawdę zabierają się za problem uchodźców, a wiele innych od niego ucieka. Można nad tym biadolić, ale to nic nie zmieni z punktu widzenia uchodźców. Będę się cieszyć, jeśli cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej będą gotowe rozmawiać choćby o większym zaangażowaniu finansowym. Dobrze by było, gdybyśmy przyjęli tę ofertę

- stwierdził z kolei szef europarlamentu, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz, cytowany w niedzielnym wydaniu niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

- „Elastyczna solidarność” to jedyna droga, prowadząca nas naprzód – powiedział w rozmowie z „FAZ” szef największej, chadeckiej frakcji w PE Manfred Weber.


fot. P. Tracz/KPRM