Pomysł Grupy Wyszehradzkiej na uchodźców. Popiera go nawet niemiecka kanclerz

  

Szczyt w Bratysławie stanowił punkt zwrotny w ewolucji stanowiska państw członkowskich UE na kryzys imigracyjny. Wydaje się, że Niemcy i inne kraje zachodnie zaakceptowały alternatywy plan Grupy Wyszehradzkiej na zażegnanie sporu o politykę migracyjną. Projekt o nazwie „elastyczna solidarność” poparł szef PE Martin Schulz oraz lider frakcji chadeków Manfred Weber – pisze portal euractiv.com.

Na szczycie Grupa Wyszehradzka (V4), składająca się z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, złożyła wspólne oświadczenie zawierające propozycje dla przyszłości Unii Europejskiej po tzw. Brexicie.

W dokumencie wezwano do podniesienia roli Rady Europejskiej oraz parlamentów narodowych. W rozdziale dotyczącym migracji grupa V4 zaproponowała powstrzymanie niekontrolowanego przepływu uchodźców oraz dla wzmocnienia granic zewnętrznych UE – czytamy w portalu.

Polityka migracyjna powinna opierać się na zasadzie „elastycznej solidarności". Koncepcja ta powinna umożliwić państwom członkowskim decyzję, w jakiej formie chce wnieść swój wkład w mechanizm z uwzględnieniem własnego doświadczenia i potencjału. Ponadto, mechanizm dystrybucji powinno być dobrowolny

- napisano w oświadczeniu krajów Grupy Wyszehradzkiej.


fot. P. Tracz/KPRM

Propozycja Grupy Wyszehradzkiej została pozytywnie przyjęta przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

W propozycji złożonym przez Grupę Wyszehradzką, widzę jasno pierwszy krok do konstruktywnej dyskusji. Moim zdaniem, próba znalezienia rozwiązania tego problemu jest bardzo pozytywna. W końcu, wszyscy i tak musimy znaleźć rozwiązanie dla tej kwestii. Nie mogę się doczekać, aby omówić ten problem z tymi krajami i zobaczyć, w jaki sposób wyobrażają sobie „elastyczną solidarność”

- powiedziała Angela Merkel.


fot. P. Tracz/KPRM
 

Nieliczne państwa naprawdę zabierają się za problem uchodźców, a wiele innych od niego ucieka. Można nad tym biadolić, ale to nic nie zmieni z punktu widzenia uchodźców. Będę się cieszyć, jeśli cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej będą gotowe rozmawiać choćby o większym zaangażowaniu finansowym. Dobrze by było, gdybyśmy przyjęli tę ofertę

- stwierdził z kolei szef europarlamentu, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz, cytowany w niedzielnym wydaniu niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

- „Elastyczna solidarność” to jedyna droga, prowadząca nas naprzód – powiedział w rozmowie z „FAZ” szef największej, chadeckiej frakcji w PE Manfred Weber.


fot. P. Tracz/KPRM
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung,euractiv.com
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kukiz poprze Kosiniaka-Kamysza? Ruch należy do Rady Naczelnej PSL

Zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Paweł Kukiz liczy, że Rada Naczelna potwierdzi dziś uchwałą, że do statutu PSL wpisane zostaną jego postulaty. Jeśli tak się stanie - powiedział Kukiz - "rzeczą oczywistą będzie poparcie przez niego kandydatury prezesa PSL w wyborach prezydenckich".

Dziś zbiera się Rada Naczelna PSL. Wśród tematów będą jest dalsza współpraca w ramach Koalicji Polskiej PSL, Kukiz'15, Unii Europejskich Demokratów czy konserwatystów skupionymi wokół Marka Biernackiego.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest zwolennikiem zacieśniania współpracy i "wprowadzania na stałe elementów programowych, choćby ustrojowych Pawła Kukiza, związanych z ordynacją mieszaną, sędziami pokoju".

Kukiz powiedział, że na ten moment jest zadowolony z tego, że prezes PSL wiele mówi m.in. o jednomandatowych okręgach wyborczych, ordynacji mieszanej, referendach, których wyniki byłyby obligatoryjne dla władz, wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sędziego pokoju czy wyboru Prokuratora Generalnego w wyborach powszechnych.

- Liczę na potwierdzenie w formie uchwały Rady Naczelnej PSL, że moje postulaty zostaną na jesieni wpisane do statutu PSL

- podkreślił.

- Kiedy będzie uchwała Rady Naczelnej o planowanych zmianach statutowych i wpisaniu moich postulatów z 2015 roku, to jest rzeczą oczywistą, że osoba, która niesie na sztandarach moje postulaty z 2015 roku jest naturalnym moim kandydatem w wyborach prezydenckich. Szczególnie, że żaden inny kandydat nie pokazuje drogi zdemokratyzowania państwa i zakończenia wojny polsko-polskiej

 - oświadczył Kukiz.

Jak dodał, "do zakończenia wojny polsko-polskiej nie jest potrzebne werbalne nawoływanie: kochajmy się, są potrzebne zmiany ustrojowe, które spowodują zmianę relacji władza-obywatel, gdzie obywatel stanie się pracodawcą dla władzy, a nie wykonawcą woli władzy".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts