Promocja wyjątkowej książki. „To pierwsza taka książka, jaką widziałem w ciągu ostatnich lat”

  

Z okazji 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników wydawnictwo ARCANA oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. zorganizowały uroczystą promocję książki Justyny Błażejowskiej pt. „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników. Nieznana historia KOR-u i KSS »KOR«”. – Ta książka nie jest tylko o powstaniu Komitetu Obrony Robotników. To pierwsza taka książka, jaką widziałem w ciągu ostatnich lat, która dotyczy kilkudziesięciu osób wtedy niesłychanie zaangażowanych i działających na rzecz niepodległości Polski – podkreślił podczas spotkania minister Antoni Macierewicz, współtwórca KOR. 

Promocja książki odbyła się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes IPN Jarosław Szarek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Naimski oraz legenda „Solidarności” Krzysztof Wyszkowski.

Ta książka nie jest tylko o powstaniu Komitetu Obrony Robotników. To pierwsza taka książka, jaką widziałem w ciągu ostatnich lat, która dotyczy kilkudziesięciu osób wtedy niesłychanie zaangażowanych i działających na rzecz niepodległości Polski. Dzisiaj wielu spośród nich odgrywa istotną rolę w polskiej polityce i w polskich władzach. I w tej 450-stronicowej książce nie ma ani jednego zdjęcia żadnej z tych osób. Dlaczego? Bo to nie jest książka o tych osobach. To jest książka o drużynie harcerskiej, to jest książka o harcerstwie polskim, to jest książka o tym, co nas wychowało, abyśmy mogli służyć Polsce i niepodległości. Bo prawdziwy tytuł tej książki powinien brzmieć „Całym życiem służyć Polsce” tak jak brzmi podstawowe przesłanie harcerskie 

– powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Minęło 40 lat. Komitet Obrony Robotników był naszą drogą do wolności, do niepodległości. Te zdjęcie te owacje są najlepszym tego dowodem. Tą lekcją pokazującą, że kilka, kilkanaście osób potrafi zmienić bieg historii. Tylko to muszą być ludzie odważni, ludzie z charakterem, gotowi zapłacić każdą cenę za życie w państwie bez kłamstwa. To była ta cecha. Dzisiaj patrzymy na lata 70-te jako na czas takiej swobody. (...) Żeby wtedy działać, żeby podnieść tę działalność, podpisać się z imienia i nazwiska trzeba było ogromnej odwagi. Bo dlaczego były na początku tylko trzech mężczyzn, żeby założyć to, co później przerosło w Komitet Obrony Robotników. (...) Więc jeżeli było tak łatwo, dlaczego było ich tak mało. Komitet Obrony Robotników dla mojego pokolenia był wielką lekcją jak zachować się przyzwoicie, jak żyć w PRL-u

 – zaznaczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej.


fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Ta grupa w dziejach polski odegrała ogromną rolę, która była tak znaczna. To, że dzisiaj mamy Polskę niepodległą (...) to nie mogło się wydarzyć bez początkowo bardzo niewielkiej harcerskiej grupy. To źródło było niezwykłe istotne. Dla tej Polski, którą dzisiaj budujemy zdecydowanie najważniejsze źródło było to harcerskie. To byli także indywidualni ludzie, którzy tez w tym kulcie uczestniczyli

– mówił Jarosław Kaczyński

Prezes Prawa i Sprawiedliwości wspomniał o śp. Zbigniewie Romaszewskim oraz o obecnym na spotkaniu Krzysztofie Wyszkowskim.

To byli też ludzie, którzy szli w tym kierunku. To było decydujące dla tego biegu historii, który został rozpoczęty 1976 roku. Który pierwszą swoją kulminację przeżywał w okresie 1980-81, i który później przeżywał kolejne kulminacje i wreszcie finalnie zwycięstwo.

– powiedział Jarosław Kaczyński


fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najnowsze dane GIS: Koronawirus zabił 2857 osób!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Od 31 grudnia 2019 roku do 28 lutego 2020 roku zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2857 zgonów – podał dziś Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin i Włoch.

W najnowszym komunikacie GIS poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2857 osób.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2788), Hongkongu (2), Iranie (26), Korei Południowej (13), we Włoszech (17), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 4), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3) i Francji (2). Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły wiele nadzwyczajnych środków, m.in. zamknięto kina, parki rozrywki, zawieszono transport publiczny, a lotnisko Wuhan-Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych.

Z kolei rząd włoski w związku z ogniskami COVID-19 wydał dekret, na którego mocy zakazano wstępu i opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych i szkoły.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do odwołania zawiesiły rejsy do Chin.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts