Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło dzisiaj przekazywanie środków europejskich z perspektywy 2014-2020 przeznaczonych na cele kulturalne. Pierwsze pieniądze trafią do Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie.

Środki zostaną wykorzystane na budowę wielofunkcyjnej sali oraz dodatkowych sal w tym sali kinowej i multimedialnej, które pozwolą szkole prowadzić działalność kulturalną nie tylko plastyczną, ale również muzyczną czy filmową.

- Rozstrzygnęliśmy już pierwszy konkurs mamy 18 beneficjentów w całym kraju. Dwa wnioski bardzo dobrze przygotowane pochodzą z właśnie z Pomorza

- powiedział wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin podczas oficjalnego podpisania umowy.

- Pieniędzy mamy całkiem sporo jak na warunki naszego ministerstwa. Dzisiaj właśnie podpisałem umowę na przekazanie środków europejskich, ale też z wkładu własnego Ministerstwa Kultury na rozbudowę szkoły sztuk plastycznych w Gdyni Orłowie


- powiedział wiceminister.

Na rozbudowę Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni ze środków europejskich w przeliczeniu na złotówki zostanie przeznaczone 3 mln 800 tys. zł. Ministerstwo kultury wsparło projekt wkładem własnym w wysokości prawie 800 tys. złotych. Projekt musi być zrealizowany do końca przyszłego roku.

- Wszystko to będzie możliwe i myślę, że będzie to istotne nowe miejsce na liście placówek kulturalnych na mapie Gdyni

-dodał Jarosław Sellin.

Kolejnym zwycięzcą  konkursu na Pomorzu jest projekt renowacji wspaniałej katedry w Pelplinie i dawnych budynków klasztornych. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin podpisze kolejną umowę w przyszłym tygodniu.