​Służby podsumowały ŚDM

  

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować funkcjonariuszom wszystkich służb, które nadzoruję jako minister spraw wewnętrznych i administracji. To była dobrze wykonana praca. Spotkałem się z opiniami, że była ona wykonana perfekcyjnie. To świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu służb do wykonywania swoich zadań – powiedział minister Mariusz Błaszczak podsumowując działania służb podczas Światowych Dni Młodzieży. Szef MSWiA podkreślił, że mimo oficjalnego zakończenia ŚDM służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nadal wykonują swoje zadania. Utrzymywane są dodatkowe patrole na dworcach kolejowych i w innych miejscach, gdzie mogą gromadzić się uczestnicy ŚDM.

Minister zapewnił, że słowa uznania dotyczące profesjonalnego działania służb docierały do niego od samych pielgrzymów zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Policja podkreśla, że ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży przebiegł równie spokojnie jak pozostałe. Nadinspektor Jarosław Szymczyk komendant główny policji poinformował, że pielgrzymi bardzo sprawnie opuścili teren Pól Miłosierdzia, gdzie Papież Franciszek odprawił Mszę Posłania.

W ciągu ostatniej doby policja na terenie województwa małopolskiego odnotowała jedynie siedem przestępstw. – Bardzo duża rolę w tym naprawdę wysokim poziomie bezpieczeństwa odegrało zdyscyplinowanie i zachowanie samych pielgrzymów, którzy zawsze wsłuchiwali się w prośby i polecenia naszych funkcjonariuszy – mówił komendant główny policji. W czasie Światowych Dni Młodzieży policja odnotowała tylko dwa zaginięcia dzieci. Sprawy szybko znalazły szczęśliwe zakończenie i pociechy wróciły do swoich rodziców. Szymczak podkreślił, że funkcjonariusze z ogromnym poświęceniem, często przez kilkanaście godzin, pełnili swoją służbę, pomagając pielgrzymom.

Z kolei nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, powiedział, że strażacy podczas zabezpieczenia udzielali pielgrzymom głównie pomocy przedmedycznej. Zanotowano około tysiąca takich interwencji, które związane były przede wszystkim z omdleniami i niegroźnymi urazami.

Straż Graniczna w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej skontrolowała około pół miliona podróżnych i zatrzymała trzysta osób. Jak poinformował płk Marek Łapiński, komendant główny SG, funkcjonariusze podczas ŚDM wspierali także Biuro Ochrony Rządu, przeprowadzając między innymi kontrole pirotechniczne.

W działaniach zabezpieczające ŚDM zaangażowanych było też około ośmiuset funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Ich zadania były związane głównie z ochroną papieża Franciszka. Płk Andrzej Pawlikowski, szef BOR, podziękował wszystkim służbom za wsparcie i pomoc. Zaznaczył, że jest dumny ze swoich funkcjonariuszy oraz podziękował im za determinację i wysiłek włożony w wykonywane zadania.

Zarówno minister jak i komendanci podkreślali wzorową współpracę pomiędzy poszczególnymi służba mi. W zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży zaangażowanych było około 38 tysięcy funkcjonariuszy podległych MSWiA.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: policja.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja zaniepokojona danymi demograficznymi. Notuje najwyższy ubytek ludności od lat

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@designerpoint

  

Ubytek ludności w Rosji pod koniec tego roku osiągnie najwyższy poziom od 11 lat – podał dziś portal RBK, powołując się na dane opublikowane przez urząd statystyczny Rosstat. Spadek nie jest rekompensowany przez napływ migrantów.

W ciągu dziesięciu miesięcy bieżącego roku ubytek naturalny ludności, o którym mówi się, gdy liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń, wyniósł 259,6 tys. ludzi. Liczba migrantów, którzy przybyli do Rosji w okresie od stycznia do września 2019 roku stanowiła nieco ponad 193 tys. osób. Migracja nie wzrośnie już do końca roku, a więc spadek liczby ludności pogłębi się. Oznacza to, że pod koniec tego roku wskaźnik ten będzie najwyższy od 2008 roku, gdy wynosił 362 tys. ludzi. 

Zjawisko ubytku ludności demografowie odnotowują drugi rok z rzędu: w 2018 roku liczba ludności zmniejszyła się po raz pierwszy od 10 lat. Już w poprzednich latach, od 2016 roku, dane pokazywały, że jeśli nie brać pod uwagę napływu migrantów, to liczba mieszkańców Rosji spada, i wskaźnik ten przyspiesza. 

Ubytek ludności nastąpił w tym roku w 80 rosyjskich regionach, a więc niemal wszystkich. Największy spadek odnotowano w dwóch obwodach centralnej Rosji, nowogrodzkim i iwanowskim (odpowiednio: -22,6 proc. i -18,2 proc.) oraz na Czukotce (-18,4 proc.). 

Władze Rosji postawiły sobie zadanie osiągnięcia przyrostu naturalnego - zmniejszenie śmiertelności i zwiększenie liczby urodzeń. W 2007 roku w tym celu uruchomiono program świadczeń finansowych dla rodzin, w których pojawia się drugie i kolejne dziecko. Jednak wicepremier Tatiana Golikowa, odpowiadająca w rządzie za sprawy socjalne, przyznała w lipcu, że nie udaje się osiągnąć należytego tempa spadku śmiertelności i wzrostu liczby urodzin. 

Dane Rosstatu w 2018 roku pokazywały, że liczba urodzin spadła do poziomu najniższego od 12 lat. Demografowie wiążą ten spadek z mniejszą liczbą kobiet w wieku rozrodczym; teraz jest to głównie pokolenie urodzone w okresie niżu demograficznego lat 90. XX wieku. Władze oceniają, że wskaźniki przyrostu naturalnego zaczną być dodatnie w latach 2023-2024.

Liczba ludności Rosji według danych z 1 stycznia br. wynosiła 146,9 mln.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl