​Służby podsumowały ŚDM

  

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować funkcjonariuszom wszystkich służb, które nadzoruję jako minister spraw wewnętrznych i administracji. To była dobrze wykonana praca. Spotkałem się z opiniami, że była ona wykonana perfekcyjnie. To świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu służb do wykonywania swoich zadań – powiedział minister Mariusz Błaszczak podsumowując działania służb podczas Światowych Dni Młodzieży. Szef MSWiA podkreślił, że mimo oficjalnego zakończenia ŚDM służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nadal wykonują swoje zadania. Utrzymywane są dodatkowe patrole na dworcach kolejowych i w innych miejscach, gdzie mogą gromadzić się uczestnicy ŚDM.

Minister zapewnił, że słowa uznania dotyczące profesjonalnego działania służb docierały do niego od samych pielgrzymów zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Policja podkreśla, że ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży przebiegł równie spokojnie jak pozostałe. Nadinspektor Jarosław Szymczyk komendant główny policji poinformował, że pielgrzymi bardzo sprawnie opuścili teren Pól Miłosierdzia, gdzie Papież Franciszek odprawił Mszę Posłania.

W ciągu ostatniej doby policja na terenie województwa małopolskiego odnotowała jedynie siedem przestępstw. – Bardzo duża rolę w tym naprawdę wysokim poziomie bezpieczeństwa odegrało zdyscyplinowanie i zachowanie samych pielgrzymów, którzy zawsze wsłuchiwali się w prośby i polecenia naszych funkcjonariuszy – mówił komendant główny policji. W czasie Światowych Dni Młodzieży policja odnotowała tylko dwa zaginięcia dzieci. Sprawy szybko znalazły szczęśliwe zakończenie i pociechy wróciły do swoich rodziców. Szymczak podkreślił, że funkcjonariusze z ogromnym poświęceniem, często przez kilkanaście godzin, pełnili swoją służbę, pomagając pielgrzymom.

Z kolei nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, powiedział, że strażacy podczas zabezpieczenia udzielali pielgrzymom głównie pomocy przedmedycznej. Zanotowano około tysiąca takich interwencji, które związane były przede wszystkim z omdleniami i niegroźnymi urazami.

Straż Graniczna w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej skontrolowała około pół miliona podróżnych i zatrzymała trzysta osób. Jak poinformował płk Marek Łapiński, komendant główny SG, funkcjonariusze podczas ŚDM wspierali także Biuro Ochrony Rządu, przeprowadzając między innymi kontrole pirotechniczne.

W działaniach zabezpieczające ŚDM zaangażowanych było też około ośmiuset funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Ich zadania były związane głównie z ochroną papieża Franciszka. Płk Andrzej Pawlikowski, szef BOR, podziękował wszystkim służbom za wsparcie i pomoc. Zaznaczył, że jest dumny ze swoich funkcjonariuszy oraz podziękował im za determinację i wysiłek włożony w wykonywane zadania.

Zarówno minister jak i komendanci podkreślali wzorową współpracę pomiędzy poszczególnymi służba mi. W zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży zaangażowanych było około 38 tysięcy funkcjonariuszy podległych MSWiA.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: policja.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczyt G7 w klubie golfowym Trumpa? Prezydent USA zabrał głos w tej sprawie

Trump National Doral / By Cfmyers - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12454422

  

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że pod wpływem krytyki ze strony "szalonych Demokratów" rezygnuje z planu organizacji przyszłorocznego szczytu G-7 w swoim klubie golfowym w Miami na Florydzie.

"Z powodu zarówno mediów, jak i irracjonalnej wrogości szalonych Demokratów, nie będziemy już rozważać organizacji szczytu G-7 w 2020 roku w ośrodku Trump National Doral of Miami. Zaczniemy szukać innego miejsca, być może będzie to Camp David"

- napisał prezydent na Twitterze, reagując na krytykę.

Pełniący obowiązki szefa personelu Białego Domu Mick Mulvaney ogłosił w czwartek, że należący do Trumpa klub golfowy na Florydzie to "najlepszy obiekt na takie przedsięwzięcie." Podkreślił, że lokalizacja została wybrana po analizie dziesięciu miejsc w całym kraju i zapewnił, że prezydent Trump nie będzie czerpał żadnych profitów z tego tytułu.

Decyzja ta spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony Demokratów i niektórych mediów. Trumpowi zarzucono, że wykorzystuje prywatne nieruchomości w celach oficjalnych i tym samym czerpie z tego zyski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl