Na terenie Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów trwają prace poszukiwawcze, prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Poszukiwania te mają na celu zlokalizowanie miejsc pochówku osób straconych i zamordowanych w latach 1945–1956 na terenie Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Pracami poszukiwawczymi kieruje archeolog Jan Jagiełło pod nadzorem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka. W pracach zespołu uczestniczą również pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstaje na terenie likwidowanego Aresztu.

"Podczas prac poszukiwawczych odkryto konstrukcje murowane nieznane wcześniej historykom. Całość należała do kompleksu dawnej kotłowni. Jak wynika z relacji emerytowanych funkcjonariuszy podczas robót budowlanych na przestrzeni lat w tym miejscu odnajdowano ludzkie szczątki"

- czytamy na stronie facebookowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.


Fot. facebook.com/MuzeumWykletych​​


Fot. facebook.com/MuzeumWykletych​


Fot. facebook.com/MuzeumWykletych​​

Prace są prowadzone na podstawie zgody Dyrektora Generalnego Służby Więziennej (dysponenta terenu), pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków i zezwolenia Sanepidu.