​Jest projekt ustawy dezubekizacyjnej. Byli esbecy z mniejszymi emeryturami i rentami

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, przedstawił projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, przedstawił projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. – To naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało. Jest to wyraz sprawiedliwości społecznej – podkreślił w czasie konferencji prasowej szef MSWiA.

Szef MSWiA przypominał, że przyjęta przez poprzedni rząd w 2009 roku ustawa dezubekizacyjna nie obniżyła rent byłym funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa. Obecny projekt przewiduje również taką obniżkę

Ponad 32 tysiące osób zostanie objętych ustawą, oszczędności w budżecie państwa będą wynosić ponad 11 milionów złotych miesięcznie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Nowa ustawa przewiduje obniżenie procentowego wymiaru emerytury z 0,7 proc. do 0,5 proc podstawy wymiaru za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990. Dodatkowo nie będzie już możliwości podwyższenia emerytury o 15 proc. podstawy wymiaru za inwalidztwo pozostające w związku ze służbą dla osób pełniących służbę wyłącznie w organach bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z projektem, wysokość emerytur dla osób posiadających wyłącznie okresy służby w organach bezpieczeństwa państwa nie będzie mogła być wyższa od kwoty przeciętnej emerytury z ZUS, jest to ok. 2130 zł. Wysokość rent inwalidzkich nie przekroczy 1610 zł, a rent rodzinnych 1850 zł.

Na tę ustawę czekaliśmy wszyscy bardzo, bardzo długo. My naprawiamy to, co zostało zepsute przez lata, chcemy poczucia sprawiedliwości w społeczeństwie, bo nie ma zgody na to, żeby esbecy otrzymywali tak wysokie świadczenia za to, że dławili wolność i niepodległość naszego kraju

– mówił w czasie konferencji szef MSWiA. Projekt trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych. Minister dodał, iż ma nadzieję, że parlament szybko przyjmie ustawę.

Obecnie przeciętne świadczenie dla byłych esbeków to 4-6 tys. zł miesięcznie, generałowie dostają natomiast 8,5 tys. zł. Najwyższe emerytury sięgają nawet 22 tys. zł. Średnie wynagrodzenie emerytalne dla byłych funkcjonariuszy SB to 3200 zł.

 Źródło: Telewizja Republika,niezalezna.pl,mswia.gov.pl

 

#renta #emerytura #esbecy #Służba Bezpieczeństwa #SB #ustawa dezubekizacyjna #Mariusz Błaszczak #MSWiA

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo