Jarosław Kaczyński i PiS - to główne tematy przemówienia Grzegorza Schetyny, lidera PO, na rozpoczęcie Rady Krajowej tej partii. Dla porównania: Jarosław Kaczyński, występując podczas Kongresu PiS, poświęcił opozycji bardzo niewiele miejsca.

Co charakterystyczne: posiedzenie Rady Krajowej rozpoczęło się od minuty ciszy dla niedawno zmarłej postkomunistycznej dziennikarki Janiny Paradowskiej. - To była przyjaciółka wolnej Polski. Cześć jej pamięci - powiedział Grzegorz Schetyna.

Przywódca PO rozpoczął swoje wystąpienie od nakreślenia sytuacji w UE:


Europa jest dziś na zakręcie - ten moment tworzy nowe pytania i wymaga nowych odpowiedzi. 


Ale niemal od razu przeszedł do porównań z... PiS:

Będziemy szukać aktywnej obywatelskiej debaty - to Polacy muszą zdecydować, jakiej Polski chcą.  Czy chcą Polski silnej, czy bezradnej. Europejskiej czy PiS-owskiej. Demokratycznej czy jednopartyjnej.


Wyobraźnia poniosła Schetynę jeszcze dalej:


My chcemy Polski silnej, która współtworzy UE, która ma wpływy na politykę europejską. Niektórzy śnią o potędze w samotności - ten sen o potędze na Nowogrodzkiej [miejsce siedziby PiS] to sen o potędze jednej osoby i jednej partii. [...] Polska musi być silna gospodarczo, politycznie, musi mieć wpływ na politykę europejską. Nie ma ważniejszej rzeczy niż wpływ na politykę europejską - PO budowała go przez lata, a dziś PiS jest wrogiem Unii.


Co było dalej? O tym, że ksenofobia, nacjonalizm i nienawiść to prawdziwi wrogowie Polski. Dowiedzieliśmy się też, że "dziś w Polsce jest śniony sen o potędze. Potędze nie Polski, lecz Jarosława Kaczyńskiego". Inne złote myśli Schetyny to "im słabsza UE, tym silniejszy Putin" oraz "Polska PiS to państwo monopartyjne, zamknięte i odwrócone od Europy".

A konkrety? Było ich niewiele. "Polska samorządna, Polska europejska, Polska praworządna - to fundamenty naszej dyskusji programowej" - zapowiedział Schetyna. Dodał również: "Piszemy program nie dla siebie, ale dla Polaków. Dobry program na Polskę po rządach PiS". Szef PO poinformował, że jego partia "chce wprowadzić do Konstytucji rozdział o Polsce w UE - by nikt nas nie wyprowadził ze Wspólnoty". Dlaczego? Bo "Polska zasłużyła, by być Polską europejską - nie PiS-owską. Europejską, czyli obywatelską".

Inne propozycje programowe PO to wprowadzenie do Konstytucji procedury impeachmentu prezydenta oraz likwidacja urzędów wojewódzkich i przeniesienie władzy do urzędów marszałkowskich. Z takim programem Platforma ma naprawdę gigantyczne szanse na porwanie milionów Polaków!

A oto najlepsze podsumowanie mowy Grzegorza Schetyny: