Kto po Wielkiej Brytanii? Kraje, które mogą wkrótce opuścić Unię Europejską

Partie eurosceptyczne na całym kontynencie będą żądać własnych referendów w sprawie pozostania w Unii Europejskiej.

bykst (pixabay)
Partie eurosceptyczne na całym kontynencie będą żądać własnych referendów w sprawie pozostania w Unii Europejskiej. To następstwo politycznego trzęsienia ziemi w Wielkiej Brytanii.

Krótko po tym, jak ogłoszono wynik brytyjskiego referendum, Marine Le Pen - przywódczyni Frontu Narodowego we Francji - wezwała na Twitterze do głosowania za "Frexitem" na Twitterze. Z kolei lider populistycznej holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders wezwał do "Nexitu".

Podobne nastroje zyskują popularność we Włoszech. Przywódca włoskiej populistycznej Ligi Północnej, Matteo Salvini, nazwał Unię Europejską "klatką szaleńców", który zabija zatrudnienie i godność obywatelską.

Istnieją też obawy, że Brexit może również wywołać Czexit, Swexit i Grexit, czyli podobne referenda w Czechach, Szwecji i Grecji, gdzie poglądy antyunijne są coraz powszechniejsze. W ubiegłym roku jeden z sondaży wykazał, że 62 proc. Czechów zagłosowałoby w referendum za opuszczeniem UE. Badanie zostało przeprowadzone zaraz po tym, jak Bruksela chciała zmusić ten kraj do przyjęcia wyznaczonej z góry liczby migrantów.

Zresztą w całej Europie kraje przeżywają gwałtowny wzrost popularności eurosceptycyzmu, a Brexit tylko takie postawy umocni. Z przeprowadzonego niedawno sondażu wynika, że 36 proc. Szwedów opowiedziałoby się za "Swexitem", jeśli Wielka Brytania opuści UE. W maju sondaż Ipsos Mori pokazał, że ponad połowa obywateli francuskich i włoskich chce referendum ws. obecności w Unii, a taki sam odsetek ludności tych krajów wierzy, że ewentualny Brexit spowoduje "efekt domina".

"W całej Europie ludzie są zaniepokojeni kryzysem. Mamy do czynienia z takimi problemami jak migracja i terroryzm" - powiedział Jeppe Kofod, duński eurodeputowany i lider skrajnie prounijnej duńskiej partii Socialdemokraterne w Parlamencie Europejskim.

Co ciekawe - największymi euroentuzjastami wciąż pozostają Polacy. Najbardziej sceptyczni wobec Unii są Grecy i Francuzi:

 Źródło: niezalezna.pl,Daily Mail

 

#Brexit

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo