Brexit. Co może czekać Polaków mieszkających na Wyspach

  

Zmiany w prawie do zasiłków, „pułapka paszportowa”, nasilenie się nastrojów rasistowskich - to tylko niektóre z obaw Polonii dotyczące ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Mamy wiele obaw, politycy i ekonomiści wydają sprzeczne opinie - mówi portalowi niezalezna.pl jeden z emigrantów na stale mieszkających na Wyspach.

- Atmosfera wokół Polaków w wielkiej Brytanii i tak nie jest najlepsza, ewentualny Brexit może ten stan pogłębić. Polacy coraz częściej są traktowani jak tacy chłopcy do bicia - mówi nam Sławomir Wróbel ze stowarzyszenia Great Poland z Londynu. - Ewentualny Brexit przyspieszy proces asymilacji Polaków w UK, nawet tych, którzy wcześniej mówili o powrocie do Polski. Już teraz wiele osób stara się o przyznanie brytyjskiego obywatelstwa, proces wynaradawiania polskich dzieci w tzw. pierwszym pokoleniu będzie postępował znacznie szybciej - podkreśla.

Dla Polaków, którzy mieszkają tu od kilku lat prawdopodobnie nic się nie zmieni . Nie sądzę, żeby nagle  wszystkich zwolniono tylko dlatego, że nie wyrobili sobie jeszcze zezwolenia na stały pobyt. Powstałaby wtedy ogromna dziura w rynku pracy, Wielka Brytania nie może sobie na to pozwolić

-  twierdzi Piotr Szlachtowicz z polonijnego radia „Nowy Polski Show”.

Podobnego zdania jest Zuzanna Przybył z Klubu Jagiellońskiego z Londynu:

Anglia na pewno zadba o to, żeby nie stracić pracowitych i wykształconych jednostek, które napędzają ich gospodarkę. Będą się starać ograniczyć nadużycia ich systemu socjalnego, niepokoją mnie jedynie ewentualne zmiany legislacyjnych dotyczące przepływu osób.

Polonusi martwią się też o sprawę tzw. pułapki paszportowej, w sidła której często wpadają teraz np. mający podwójne obywatelstwo Polacy z Kanady. Przy odprawie granicznej przyjeżdżając do Polski muszą oni okazać polski dokument paszportowy lub dowód - nawet jeżeli dopiero po przyjeździe chcieli przedłużyć ważność dokumentu lub wcześniej, z powodu biurokratycznych problemów w konsulatach nie mogli takiego dokumentu wyrobić.

Kampania na rzecz Brexit spowodowała nasilenie tendencji dyskryminacyjnych i rasizmu, boje się, że ewentualne wyjście ze struktur Unii Europejskiej jeszcze bardziej je podkręci

- mówi naszemu portalowi polska emigrantka Małgorzata Wójcik mieszkająca niedaleko Belfastu, gdzie dodatkowo dochodzi sprawa zaognionego wciąż konfliktu terytorialnego.

Mam wiele obaw o przyszłość, bo nawet kiedy moja córka ma obywatelstw irlandzkie, to i tak  nie mam gwarancji, że Wielka Brytania będzie respektowała wcześniejsze umowy dotyczące równego traktowania obywateli, choćby na linii Irlandia - UK

- dodaje.

Brexit niepokoi także Polaków mieszkających na Zielonej Wyspie.

Gospodarka Irlandii jest bardzo zależna od brytyjskiej. Polacy w Irlandii są przerażeni, że wielu tzw. „polskich Brytyjczyków” przeniesie się do Irlandii i że ucierpi na tym gospodarka

- mówi nam Kondrad Kobenza z Dublina.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

70 proc. Wenecji znów pod wodą

Zdjęcie ilustracyjne / youtube.com/print screen

  

70 procent obszaru historycznego centrum Wenecji znalazło się dziś pod wodą, gdy fala przypływu osiągnęła przed południem wysoki poziom 154 centymetrów. Woda powoduje kolejne szkody po katastrofalnej powodzi, do jakiej doszło we wtorek.

Około godziny 11.30 woda podniosła się do poziomu 154 cm, po czym zaczęła powoli opadać. Przed nadejściem fali rozległy się syreny alarmowe.

Całkowicie zalany jest plac świętego Marka, który został rano zamknięty w ramach działań prewencyjnych.

Życie w mieście jest sparaliżowane kolejny dzień z rzędu. Wstrzymano ruch wszystkich tramwajów wodnych, czyli podstawowego środka transportu dla mieszkańców i turystów. Zamknięte są szkoły. Niektóre rejony centrum niemal opustoszały.

[polecam:https://niezalezna.pl/297383-najwieksza-od-ponad-pol-wieku-powodz-w-wenecji-pod-woda-70-proc-miasta]

W Wenecji obowiązuje stan kryzysowy. Specjalnym komisarzem został mianowany przez rząd burmistrz Luigi Brugnaro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl