Spotkanie bilateralne Barack Obama - Andrzej Duda odbędzie się w Warszawie, jeszcze przed szczytem NATO. Rozmowa ma dotyczyć m.in. bezpieczeństwa w Europie.

W piątek 8 lipca przed południem - jeszcze przed formalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie - ma odbyć się bilateralne spotkanie prezydenta Obamy z prezydentem Dudą. Głowa amerykańskiego państwa przyleci do Polski w czwartek 7 lipca wieczorem - poinformował portal 300 polityka.pl Informacje te potwierdzili urzędnicy z Kancelarii Prezydenta RP.

„Barack Obama spotka się w Warszawie z polskim prezydentem, by przedyskutować relacje amerykańsko-polskie, potwierdzić zobowiązania USA w kwestii bezpieczeństwa Polski oraz wymienić poglądy na szerokie bezpieczeństwo Europy" - poinformowali przedstawiciele Białego Domu.

Czytaj też: Rozmowa „w cztery oczy” prezydentów USA i Polski. Z inicjatywy Baracka Obamy

W Warszawie odbędzie się także spotkanie liderów Unii Europejskiej z amerykańskim prezydentem. Ma do tego dojść przed albo po spotkaniu przywódców krajów NATO. Przedmiotem rozmów ma być współpraca polityczna i gospodarcza oraz sprawy związane z bezpieczeństwem. W spotkaniu tym mają uczestniczyć m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker.

Szczyt NATO w Warszawie zaplanowany jest na 8 i 9 lipca. Spodziewanych jest ok. 60 delegacji, około 1600 osób i dwa tysiące dziennikarzy oraz personelu zabezpieczającego szczyt. Spotkanie będzie odbywało się pod nadzorem m.in. specjalnych grup żandarmerii wojskowej.