Rząd proponuje kompromis ws. TK. „Zgodziliśmy się, że Polska musi rozwiązać spór sama”

Po spotkaniu z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem premier Beata Szydło poinformowała na wspólnym wystąpieniu, że zarówno polski rząd jak i Komisja Europejs

P. Tracz / KPRM
Po spotkaniu z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem premier Beata Szydło poinformowała na wspólnym wystąpieniu, że zarówno polski rząd jak i Komisja Europejska są zdania, iż spór wokół Trybunału Konstytucyjnego musi zostać rozwiązany w Polsce.

- Odbyliśmy dobrą konstruktywną rozmowę. Cieszę się, że mogliśmy porozmawiać. Rozmawialiśmy o rozwiązaniu sporu wokół TK. W tej chwili w Polsce, polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, które wypełniają te wszystkie warunki, żeby spór wokół Trybunału Konstytucyjnego został zażegnany i żeby spełnić to o czym od początku zmian wokół TK mówiliśmy, żeby TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie - mówiła premier Beata Szydło.

W dalszej części swojego wystąpienia premier Szydło ujawniła, że zarówno Komisja Europejska, jak i polski rząd są zdania, iż spór wokół Trybunału Konstytucyjnego powinien zostać rozwiązany wewnętrznie, bez dodatkowych ingerencji.

- Zgodziliśmy się oboje, że jest to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama - wewnętrznie. My jako członek UE jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską od dłuższego czasu. To jest dobry dialog, konstruktywny. Wymieniamy się informacjami i naszymi spostrzeżeniami. Ten dialog będzie podtrzymany – mówiła szefowa polskiego rządu.


Odnosząc się do proponowanego przez rząd rozwiązania sporu wokół TK premier Szydło poformowała, że priorytetem jest doprowadzenie do tego, aby Trybunał mógł funkcjonować transparentnie.

- Rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego to priorytet ze względu na funkcjonowanie państwa. Te propozycje, które przedłożymy zmierzają w tym kierunku, żeby doprowadzić do tego aby Trybunał mógł spokojnie funkcjonować i pracował transparentnie. To jest również odpowiedzialność sił politycznych w Polsce abyśmy szli w tym samym kierunku. Jest w tej chwili wola większości parlamentarnej i rządu. Te zmiany, które chcemy wprowadzić mają uzdrowić sytuację wokół TK, ale mają wypełnić nie tylko zasady demokratycznego państwa prawa, ale chcemy żeby były wypełniane również zasady praworządności. Apelujemy, żeby wszystkie strony zaangażowane w ten spór przyjęły takie rozwiązanie – tłumaczyła Beata Szydło.


Z kolei wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans potwierdził, że Komisja Europejska nie będzie ingerować w kwestie, które Polska powinna rozwiązać wewnętrznie.

- Chciałbym podziękować za zaproszenie mnie do Warszawy, żeby prowadzić dialog na temat praworządności Polsce. Chcę podziękować za wyrażenie silnego zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pani premier wyraziła silne zaangażowanie kontynuacją dialogu z KE. Ze swojej strony w Komisji Europejskiej zrobimy wszystko, co w naszej mocy żeby pomóc. W pełni zgadzam się z premier Szydło, że to jest problem Polski, którego rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce – tłumaczył TimmermansWiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przekonywał również, że w pełni funkcjonujące państwa członkowskie Unii Europejskiej są niezbędne do poprawnego funckjonowania UE.

- Biorąc pod uwagę że premier Szydło powiedziała wprost, iż razem z innymi siłami politycznymi spogląda na kierunek rozwiązania problemu, że został nawiązany pozytywny dialog i że będzie to rozwiązanie trwałe, my w Komisji Europejskiej dołożymy wszelkich starań, aby wesprzeć wszytkie strony tego konfliktu, w celu wypracowania tego rozwiązania – zapewnił Frans Timmermans.

 

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo