Klub podróżnika w TK? Gdzie i jak często jeździli sędziowie Trybunału - DOKUMENTY

Analiza służbowych wyjazdów sędziów Trybunału Konstytucyjnego doprawdy daje do myślenia.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Analiza służbowych wyjazdów sędziów Trybunału Konstytucyjnego doprawdy daje do myślenia. Choć formalnie w TK żaden „klub podróżnika” oczywiście nie funkcjonuje to sędziowie na przestrzeni ostatnich pięciu lat odbyli ponad 90 zagranicznych podróży. Swoim podwładnym odpowiedni „przykład” dawał prezes Rzepliński – niekwestionowany lider zagranicznych wyjazdów w latach 2010-2015. Odbył ich w sumie... 44.

Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE uzyskało od Trybunału Konstytucyjnego informację na temat wyjazdów służbowych sędziów TK na przestrzeni lat 2010-2015. Okazuje się, że sędziowie Trybunału wyjeżdżali „służbowo” ponad 90 razy. Przeważnie odwiedzano kraje europejskie, jednak sporą popularnością cieszył się Meksyk, Tunezja, Izrael, a nawet... Korea Południowa, Kirgistan, Chiny i Rosja.

Serwis21, który przeanalizował zestawienie pod kątem zasadności wydawania środków publicznych podkreśla, że oficjalnie wszystkie wyjazdy związane były „z jakąś konferencją, uroczystą inauguracją, wizytą, zdarzały się też wykłady”. Jednak bardzo często już same miejsca zagranicznych wyjazdów budzą sporo kontrowersji.

„Co ciekawe, wyjazdy odbywały się również do krajów z którym z poszanowaniem praw człowieka jest delikatnie mówiąc nienajlepiej.  Nie wiadomo jakie wartości sędziowie TK wynieśli z Kazachstanu (gdzie Nazarbajew niepodzielnie rządzi od prawie 30 lat), Kirgistanu, Chin czy nawet z Rosji...” - zastanawia się redakcja Serwisu21

 
 Pełne zestawienie podróży sędziów Trybunału Konstytucyjnego TUTAJ:

 Źródło: niezalezna.pl,serwis21.blogspot.com

 

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo