Ziobro: Grupa sędziów TK nie działała w ramach prawa. Orzeczenie nie ma żadnej mocy prawnej

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odniósł się do działań Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy PiS.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odniósł się do działań Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy PiS. Jego zdaniem działania grupy sędziów TK, które opinia publiczna mogła dzisiaj obserwować nie odbywały się w ramach prawa. „Działali bezprawnie. Ich orzeczenie nie ma żadnej mocy prawnej. Nie jest wiążące” - oświadczył Ziobro.

Na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro wyraził niepokój w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami na temat rzekomego wycieku projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeszcze przed obradami składu sędziowskiego.

- Jeśli te fakty by się potwierdziły, mogą stwarzać powszechne wrażenie, że sprawa była z góry przesądzona i ukartowana, a cała reszta to była czysta formalność [...] Sąd kojarzy się z organem, który w sposób bezstronny po naradzie wydaje wyrok. Jeśli ten wyrok był przygotowany wcześniej, to samo to byłoby wielkim skandalem – mówił minister Ziobro.

Jednocześnie Zbigniew Ziobro stwierdził, że działania sędziów grupy sędziów TK, które mogła dzisiaj obserwować opinia publiczna nie odbywały się w ramach prawa, a co za tym idzie, orzeczenie wydane przez Trybunał nie ma żadnej mocy prawnej i nie jest wiążące.

- Gdybyśmy uznali ich orzeczenie sami złamalibyśmy Konstytucję. Wobec tej sytuacji i tych emocji chciałbym podkreślić, że w tej szczególnej sytuacji nie mamy do czynienia z wyrokiem i to prawomocnym wyrokiem. Było to spotkanie sędziów, którzy usiłowali nieudolnie wydać orzeczenie, którego wydać nie mogli, bo działali z naruszeniem ustawy regulującej działanie Trybunału Konstytucyjnego i naruszeniem Konstytucji – mówił Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości przypomniał, że z Konstytucji jasno wynika, iż organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb jego prac określa precyzyjne ustawa. Ponadto Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej poinformował, że kierowany przez niego resort dysponuje ośmioma opiniami wybitnych konstytucjonalistów, którzy również stoją na stanowisku, że Trybunał Konstytucyjny „nie miał prawa, żeby funkcjonować z pominięciem, pogwałceniem ustawy”.

- Trybunał Konstytucyjny jest związany treścią ustawy. Tryb funkcjonowania TK określa właśnie ustawa. Ta ustawa została przez grono sędziów pogwałcona – oświadczył Zbigniew Ziobro.

 

Źródło: niezalezna.pl,ms.gov.pl

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo