David Cameron rozpoczął w Warszawie swoją dyplomatyczną ofensywę. Premier Wielkiej Brytanii ma nadzieję przekonać polski rząd do poparcia jego postulatu, tzw. hamulca bezpieczeństwa, dotyczącego zawieszenia na okres do czterech lat wypłat zasiłków dla obcokrajowców. Punktualnie o 9:00 premier Beata Szydło powitała Davida Camerona w KPRM i po krótkim wystąpieniu dla prasy rozpoczęło się spotkanie robocze.

Szef brytyjskiego rządu David Cameron najbliższe dwa tygodnie spędzi na rozmowach z najważniejszymi unijnymi sojusznikami. O jego dzisiejszym spotkaniu z premier Beatą Szydło pisze brytyjska prasa. Strona brytyjska spodziewa się pozytywnego efektu rozmów. Cameron ma nadzieję przekonać Warszawę do poparcia jego postulatu, tzw. hamulca bezpieczeństwa, który jest warunkiem renegocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wzbudzającym największe kontrowersje.

- Jest bardzo ważny okres dyskusji nad istotnymi sprawami w UE. Część tych spraw omawialiśmy wczoraj w Londynie, część będziemy omawiali na szczycie Rady. Dzisiaj poruszamy najważniejszą sprawę dla Wielkiej Brytanii, którą przedkłada premier David Cameron, propozycji, które będą dotyczyły brytyjskiego referendum. Dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym i dla nas niezwykle istotne jest, żeby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej, ponieważ stanowi jej fundament. Bardzo cenimy sobie współpracę z Wielką Brytanią. [...] Zawsze, gdy się siada do negocjacji, również w gronie przyjaciół, są kwestie, które wymagają doprecyzowania. To są na przykład kwestie związane ze sprawami socjalnymi. W Wielkiej Brytanii mieszka wielu Polaków. Ci którzy tam mieszkają i wybrali Wielką Brytanię jako miejsce swojego pobytu, pracują, budują PKB Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby mieli takie same szanse na rozwój jak obywatele Wielkiej Brytanii – oświadczyła premier Szydło.

Z kolei premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyznał, że Polska i Wielka Brytania mają wspólne interesy, dlatego takie robocze spotkania i negocjacje są potrzebne.

- Chcemy widzieć pełne strategiczne partnerstwo miedzy Wielką Brytanią a Polską, bo mamy wspólne interesy jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zagrożenie ze strony Rosji. Chcemy by Europa szanowała państwa narodowe. Chcemy by Wielka Brytania i Polska współpracowały w Europie.


Zgadzam się całkowicie z tym, co powiedziała pani premier. Jeśli Wielka Brytania będzie w zreformowanej UE, chcemy być pewni, że nasza współpraca jest tak bliska jak to możliwe – mówił David Cameron.

Przyjęcie zaproponowanego postulatu pozwoli każdemu krajowi UE na wnioskowanie o zawieszenie wypłat zasiłków socjalnych dla obcokrajowców na okres do czterech lat, jeśli budżet ma problemy z wywiązaniem się ze zobowiązań wobec własnych obywateli. Brytyjskie media dowiedziały się nieoficjalnie, że po miesiącu trudnych negocjacji na linii Warszawa–Londyn Polska jest w stanie przyjąć ten warunek. Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, ograniczenie wypłat zasiłków socjalnych nie dotyczy Polaków już mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Co więcej, podczas środowego spotkania z Polakami w ambasadzie w Londynie, premier Szydło zapewniła, że obywatele naszego kraju nie zostaną pozostawieni bez opieki państwa.

– Polska będzie chroniła Polaków mieszkających za granicą i zabiegała o ich właściwe traktowanie – powiedziała Szydło. – Mówię to także w kontekście obecnej debaty przed referendum w sprawie pozostania Zjednoczonego Królestwa w UE – dodała.