Tajemnicza śmierć szefa GRU. Gdzie naprawdę znaleziono ciało? Co ukrywa Kreml? NOWE FAKTY

  

Śmierć gen. Igora Sierguna, który kierował rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, owiana jest tajemnicą. Na jaw wychodzi jednak coraz więcej nowych faktów, które rzucają nowe światło na całą sprawę. Z ustaleń amerykańskiego centrum wywiadu geopolitycznego Stratfor wynika, że Kreml celowo ukrywa prawdziwą datę i miejsce śmierci gen. Sierguna, która wbrew oficjalnej wersji lansowanej przez rosyjskie media miała nastąpić w Libanie, a nie Moskwie i to aż dwa dni wcześniej, niż sugerują oficjalne komunikaty.

Zgodnie z oficjalnymi komunikatami generał Igor Siergun - naczelnik Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji (GRU) - zmarł w Moskwie. Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl informacja o jego śmierci pojawiła się na oficjalnej stronie Kremla, na której opublikowano kondolencje Władimira Putina. Rosyjski prezydent nazwał go „człowiekiem wielkiego męstwa i prawdziwym patriotą”.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Nie żyje szef GRU. Zmarł "nagle", przyczyna śmierci "nieznana"
 
W sprawie śmierci szefa GRU pojawia się jednak coraz więcej niejasności. Według amerykańskiego centrum wywiadu geopolitycznego Stratfor, Kreml robi wszystko, aby ukryć prawdziwą datę i miejsce śmierci gen. Sierguna. Choć oficjalne komunikaty podtrzymują informacje o tym, że naczelnik GRU zmarł 3 stycznia pod Moskwą, według Stratfor Igor Siergun zmarł w rzeczywistości, w dodatku jego ciała nie znaleziono pod Moskwą, lecz w Libanie.

- To nie tak – oświadczył rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow w reakcji na doniesienia Stratfor.

Rosyjski „Kommiersant” również przekonuje, że generał zmarł pod Moskwą, a przyczyną zgonu była niewydolność serca.

Igor Siergun był szefem GRU od grudnia 2011 r. Ukończył Moskiewską Suworowską Szkołę Wojskową, Moskiewską Wyższą Ogólnowojskową Szkołę Dowódczą im. Rady Najwyższej RFSRR, Wojskową Akademię Armii Radzieckiej, Wojskową Akademię Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
 
W wywiadzie wojskowym, w tym na różnych stanowiskach w Głównym Zarządzie Wywiadowczym, pełnił służbę od 1984 r. Dokładny życiorys Sierguna jest utajniony. Wiadomo jedynie, że 1998 r. był attaché wojskowym Federacji Rosyjskiej w stopniu pułkownika w Tiranie. Siergun 29 kwietnia 2014 r. znalazł się na liście 48 osób, którym zabroniono wjazdu do państw - członków Unii Europejskiej w ramach sankcji za "działalność oficerów rosyjskich we wschodniej Ukrainie".
 
To nie jedyny tajemniczy zgon wysoko postawionego rosyjskiego generała. 30 grudnia 2015 r. niespodziewanie zmarł generał-major Aleksandr Szukszyk. Oficjalnym powodem śmierci było zatrzymanie akcji serca. Generał-major Szukszyk dowodził operacją odebrania Krymu Ukrainie i rosyjską inwazją w Osetii. Kierowane przez niego oddziały uczestniczyły w walkach na wschodzie Ukrainy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,stratfor.com,kommersant.ru,TVP Info


Wczytuję komentarze...

Europejscy biskupi o niemieckich zbrodniach w Auschwitz: To szczyt nienawiści do człowieka

Zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

- To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi - tak europejscy biskupi piszą o niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, który zlokalizowany był na okupowanych ziemiach polskich. Kapłani apelują o modlitwę za pomordowanych.

- Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych

 – podkreślają autorzy oświadczenia.

Biskupi Europy wskazują, że choć upływa 75 lat od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau "miejsce to nadal przejmuje trwogą". Przypominają, że "był to największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, założony w 1940 r. na okupowanych ziemiach polskich".

- W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych. Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć

 – czytamy w oświadczeniu biskupów Europy.

Biskupi podkreślają w nim, że Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady.

- To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi. Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo

– napisali w oświadczeniu biskupi Europy.

Dodali, że były obóz Auschwitz-Birkenau odwiedzają corocznie setki tysięcy osób. Wśród nich byli również trzej papieże: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Biskupi zaapelowali też, aby 27 stycznia o godzinie 15.00, czyli w godzinie wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zapalić świecę i pomodlić się za ludzi pomordowanych w obozach zagłady, z wszystkich narodowości i wyznań i za ich bliskich.

- Niech nasza modlitwa pogłębi pojednanie i braterstwo, którego przeciwieństwem jest wrogość oraz niszczycielskie konflikty i podsycane nieporozumienia

 – czytamy w oświadczeniu.

W imieniu biskupów Europy oświadczenie podpisało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które tworzą: przewodniczący kard. Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący kard. Vincent Nichols, wiceprzewodniczący abp Stanisław Gądecki oraz przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) kard. Jean-Claude Hollerich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts