Traktują nas jak jakiś bantustan. Holender domaga się wyjaśnień w sprawie TK

Komisja Europejska ustami Fransa Timmermansa domaga się od Polski wyjaśnień w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

twitter.com
Komisja Europejska ustami Fransa Timmermansa domaga się od Polski wyjaśnień w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Wiceprzewodniczący KE nie hamował się w słowach: - Oczekuję, że nowelizacja zostanie wstrzymana.

Pochodzący z Holandii komisarz Frans Timmermans w liście do ministrów Zbigniewa Ziobry i Witolda Waszczykowskiego domaga się wyjaśnień dotyczących „sytuacji konstytucyjnej” w Polsce, reorganizacji prac Trybunału Konstytucyjnego i wykonanie wyroków z 3 i 9 grudnia.

Oczekiwałbym, że ta ustawa nie zostanie ostatecznie przyjęta albo przynajmniej, że nie zostanie wdrożona, dopóki wszelkie kwestie dotyczące wpływu tej ustawy na niezawisłość i funkcjonowanie TK nie zostaną w pełni i adekwatnie ocenione

- stwierdził Timmermans.

O liście jako pierwsza napisała niemiecka gazeta „Süddeutsche Zeitung”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w odpowiedzi na list zaznaczył, że chętnie osobiście porozmawiałby i uspokoiłby Fransa Timmermansa, bowiem „polska demokracja jest oparta na twardych fundamentach, którym nic nie zagraża”. Podkreślił, że jego zdaniem zmiany dotyczące Trybunału były konieczne i zostały przeprowadzone „zgodnie z regułami demokratycznymi przez legalnie wybraną większość w polskim Sejmie”.

Nie widzę powodów, by jakiekolwiek gremium zewnętrzne nam coś narzucało


- stwierdził Zbigniew Ziobro podczas wieczornej debaty w Senacie.

Polska jest krajem suwerennym, członkiem wspólnoty europejskiej, ale sama rozstrzyga o kształcie organów konstytucyjnych. Nie widzę jednak powodów, aby jakiekolwiek gremium zewnętrzne miało nam coś narzucać, kształt tych organów. To mogłoby kolidować z naszym poczuciem dumy i solidarności

- dodał minister sprawiedliwości.

Frans Timmermans jest holenderskim politykiem, socjaldemokratą. W 2014 roku został odznaczony - przez Bronisława Komorowskiego - Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Źródło: niezalezna.pl,300polityka.pl

 

pb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo