"Polityka zagraniczna Lecha Kaczyńskiego". Wśród gości Ilves, Adamkus, Klaus, Saakaszwili, Băsescu

W Pałacu Prezydenckim zakończyła się konferencja poświęcona polityce zagranicznej prowadzonej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Spotkanie rozpoczął prezydent Andrzej Duda.

twitter.com/prezydentpl
W Pałacu Prezydenckim zakończyła się konferencja poświęcona polityce zagranicznej prowadzonej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Spotkanie rozpoczął prezydent Andrzej Duda. - Polityka Lecha Kaczyńskiego oparta była na najlepszych wartościach. Jej hasła są aktualne - powiedział prezydent.

- Lecha Kaczyńskiego nazywamy często człowiekiem solidarności. Rozumiał solidarność szerzej niż tylko jako ruch. Wspólnotę opartą na solidarności Lech Kaczyński starał się budować w naszej ojczyźnie. Polityka Lecha Kaczyńskiego oparta była na najlepszych wartościach. Jej hasła są aktualne - powiedział prezydent Andrzej Duda. 

Po prezydencie wystąpiła córka Lecha Kaczyńskiego, Marta.

- Koncepcja i diagnoza sytuacji, to, co Lech Kaczyński przewidywał w trakcie swojego wystąpienia w Tbilisi w 2008 roku, było słuszne. Dzisiejsza konferencja ma na celu wspomnienie jego prezydentury, jego polityki zagranicznej, ale przede wszystkim sądzę, że powinna pozwolić wyciągnąć wnioski na przyszłość - powiedziała Marta Kaczyńska.


Podczas konferencji na temat polityki zagranicznej śp. Lecha Kaczyńskiego wystąpił prezydent Estonii Toomasa Hendrika Ilves. Wspominał wspólną wyprawę do Tbilisi podczas wojny gruzińsko-rosyjskiej.

Przemyśleniami na temat polityki prowadzonej przez Lecha Kaczyńskiego dzieli się były Prezydent Czech Václav Klaus. - Prezydent Kaczyński był bardzo polski. I jako taki bardzo pewny siebie - powiedział Klaus. - Relacje Polski i Czech były wtedy najlepsze w historii - dodał.

Micheil Saakaszwili opowiadał o Lechu Kaczyńskim.

Prezydent Kaczyński uratował podmiotowość Gruzji, która później ugruntował prezydent Bush. Był pomysłodawcą idei dywersyfikacji i niezależności energetycznej. Kaczyński jest bohaterem Gruzji, dlatego musiałem wbrew wszystkiemu być na jego pogrzebie mimo zamknięcia lotów - powiedział były prezydent Gruzji.
Saakaszwili wspomniał ten ostrzał kolumny prezydenckiej z rosyjskich pozycji. - Pokazałem Kaczyńskiemu rosyjskie pozycję, Rosjanie byli pijani i zaskoczeni, zaczęli strzelać w stronę kolumny - wspominał.

Były Prezydent Rumunii Traiana Băsescu mówił, że zawsze był sceptyczny co do współpracy z Rosją bo stanowi ona ryzyko dla regionu. - Gazprom jest skuteczniejszy niż armia czerwona - powiedział. Podkreślił, że polityka poprzedniego rządu RP była odejściem od solidarności europejskiej na rzecz sojuszu z Niemcami które budują nord stream. - Kaczyński był bohaterem naszego regionu bo rozumiał polityczne ryzyka - uważa Băsescu.

Podczas konferencji na temat polityki zagranicznej Lecha Kaczyńskiego głos zabrał jego brat Jarosław.

- Wydarzenie z 10 kwietnia 2010 roku miało wpływ na to, co działo się dalej w tej części Europy. Mój brat relacjonował mi swoją rozmowę z prezydent Litwy. Była to ostatnia głowa państwa, z którą rozmawiał. Powiedziała mu, że jest zaniepokojona sytuacją i traktuje go jako ostatnią nadzieję. 10 kwietnia 2010 roku ta nadzieja przestała istnieć - mówił dziś Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji.


Podczas konferencji pt. „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia"  dyskutowali prezydenci krajów, które współpracowały w realizacji wizji bezpiecznej i rozwijającej się Europy Środkowej i Wschodniej.Andrzej Duda zaprosił na to spotkanie m.in. Prezydenta Republiki Estońskiej Toomasa Hendrika Ilvesa, byłego Prezydenta Republiki Litewskiej Valdasa Adamkusa, byłego Prezydenta Republiki Czeskiej Václava Klausa, byłego Prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego oraz byłego Prezydenta Rumunii Traiana Băsescu. Wśród gości był redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.

 

Źródło: niezalezna.pl

pk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo