Odwet prokuratury za przecieki z afery podsłuchowej? Będą ścigać dziennikarzy

  

Media cytują zeznania kelnerów, którzy nagrywali czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, także członków rządu. Nie brakuje też innych przecieków ze śledztwa prowadzonego przez praską prokuraturę. A ekipa rządząca wolałaby, aby dziennikarze milczeli o kompromitujących ich nagraniach. Już pojawiła się zapowiedź śledztwa, w którym ścigani mogą być wszyscy ujawniający informacje dotyczące afery taśmowej. Także dziennikarze.

Na celowniku prokuratury mogą znaleźć się praktycznie wszyscy reporterzy zajmujący się aferą podsłuchową i ujawniający jej kulisy. A takich publikacji było sporo - wczoraj chociażby informowaliśmy o tekście Cezarego Gmyza w tygodniku "Do Rzeczy", który ujawnił notatkę CBŚ z rozmowy z kelnerem opowiadającym kogo ma na liście nagranych.

Dzisiaj z kolei RMF FM podało, że "Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga chce wszcząć śledztwo w sprawie ujawnienia materiałów z postępowania dotyczącego afery taśmowej".

Nasz reporter skontaktował się z prokurator Renatą Mazur, rzeczniczką praskiej prokuratury. Potwierdziła, że w miniony piątek złożony został wniosek do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie o wszczęcie śledztwa i wyznaczenie odpowiedniej jednostki do jej prowadzenia.

- Nie precyzujemy czego ma dotyczyć śledztwo, jego zakresu - tłumaczy prokurator Mazur. Przyznaje jednak, że chodzi o artykuł 241 kodeksu karnego.

"Kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2"

Ponieważ proces bohaterów afery jeszcze się nie rozpoczął, więc ujawnione "w postępowaniu sądowym" materiały ze śledztwa nie mogły być. A każdą publikację prasową na ten temat można zakwalifikować jako "rozpowszechnianie publicznie". Artykuł 241 kk - nowy oręż do zamykania ust?!
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rośnie liczba nielegalnych automatów do hazardu

/ https://www.lubuskie.kas.gov.pl/

  

W drugiej połowie lutego br. funkcjonariusze lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej w wyniku siedmiu kontroli zabezpieczyli w województwie 29 nielegalnych automatów do gier hazardowych – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

"Mimo regularnych kontroli, które są prowadzone przez lubuską Krajową Administrację Skarbową na terenie całego województwa, kar wymierzanych zarówno wynajmującym lokale, jak i właścicielom automatów, ciągle nie brak amatorów nielegalnego zysku. Warto dodać, że z roku na rok KAS zatrzymuje w naszym województwie coraz więcej tego typu urządzeń"

– powiedziała Markowicz.

Od początku tego roku w Lubuskiem w 12 miejscach zajęto 54 nielegalne automaty. W 2018 r. w ramach 81 kontroli zabezpieczono 312 takich urządzeń, a w zeszłym roku w czasie 115 kontroli ujawniono 429 nielegalnych automatów do gier hazardowych.

Schemat nielegalnej działalności jest zazwyczaj ten sam – automaty dozorowane przez wynajętą do tego osobę są wstawiane do nielegalnych salonów gier - w nierzucających się w oczy pomieszczeniach. W ich odnajdywaniu KAS ściśle współpracuje z policją.

Rzeczniczka przypomniała, że za prowadzenie tego typu działalności karę ponosi organizator gry oraz właściciel lokalu. Kary są wymierzane na podstawie Kodeksu karnego skarbowego i ustawy o grach hazardowych.

Za urządzanie nielegalnych gier hazardowych grozi dotkliwa grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat trzech. Urząd Celno-Skarbowy może też wymierzyć dodatkową karę administracyjną w wysokości 100 tys. zł od jednego nielegalnego automatu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts