Polacy wśród dżihadystów. Walczą po stronie Państwa Islamskiego, są też w kraju

  

Pięciu Polaków wyjechało do Syrii i Iraku, żeby walczyć w szeregach terrorystów z Państwa Islamskiego. Szósty – który jest wiązany z fundamentalistami – nadal przebywa w kraju. Takie są ustalenia naszych służb specjalnych.

Do raportu o Polakach, którzy mają związek z islamskim terroryzmem, dotarł portal tvn24.pl. Dokument został przedstawiony na tajnym posiedzeniu sejmowej speckomisji przez szefów cywilnego i wojskowego wywiadu.

Wynika z niego, że tym, co łączy szóstkę Polaków, jest fakt, iż przeszli na islam, a później dołączyli do jego radykalnych nurtów podczas pobytu poza granicami kraju – chodzi o Norwegię i Wielką Brytanię.

Następnie pięciu z nich wyjechało na Bliski Wschód, gdzie brali lub biorą udział w walkach po stronie Państwa Islamskiego, a szósty Polak wrócił do kraju. Ostatni z wymienionych, choć „identyfikuje się z fundamentalistyczną organizacją”, to „zaprzyjaźnione służby specjalne nie traktują jej jako terrorystycznej” – ujawnia jeden z informatorów tvn24.pl.

Jak donosi portal, wiedzę o sześciu Polakach, którzy mogą mieć związek z dżihadystami, uzupełni posłom w najbliższy czwartek szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Szef speckomisji Marek Biernacki uważa, że obecnie największe zagrożenie stanowią Europejczycy, którzy przeszli na islam i związali się z organizacjami terrorystycznymi. – Znają kontynent, mają sieć kontaktów w różnych państwach, mogą więc liczyć na wtopienie się w tłum – tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl. – Udział w starciach na Bliskim Wschodzie czyni z nich jeszcze bardziej niebezpiecznych, bo zbierają doświadczenie – dodaje Biernacki.

Pod koniec ubiegłego roku również informowaliśmy o Polakach, którzy także walczą po stronie terrorystów. Tyle że tych rosyjskich, z Donbasu.

Zdjęcie paszportu obywatela RP Dariusza Lemańskiego, który przeszedł proces rekrutacyjny w Doniecku opublikował brytyjski dziennikarz ściśle współpracujący w kremlowską telewizją RT. Inny Polak, Dawid Hudziec, członek organizacji Obóz Wielkiej Polski od dłuższego czasu wspiera Rosję na wschodniej Ukrainie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvn24.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Węgry. Nauczyciele będą strajkować?

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Skąd my to znamy? Węgierski Związek Zawodowy Pedagogów domaga się od rządu spełnienia szeregu postulatów, w tym podwyżek płac, w przeciwnym razie grożąc strajkiem. Powiedziała o tym na konferencji prasowej prezes związku Zsuzsa Szabo.

Związkowcy domagają się jak najszybszego rozpoczęcia rozmów z nimi w sprawie ich żądań. Na niedzielnym zjeździe PSZ wysunięto szereg postulatów, wśród których figuruje podwyżka płac, zmniejszenie obciążenia uczniów, uwzględnienie specyfiki jednostkowego rozwoju każdego ucznia, a także przywrócenie swobodnego doboru podręczników oraz wolności w sferze metod nauczania.

„Mamy już dość. Wyczerpała się nasz cierpliwość. Niezadowolenie i rozgoryczenie wśród nauczycieli jest olbrzymie”

– powiedziała Szabo.

Związek domaga się spełnienia postulatów do 22 listopada, czyli Dnia Węgierskiego Nauczania Publicznego. Jeśli to nie nastąpi, pedagodzy zamierzają zorganizować demonstrację, a „jeśli to nie wystarczy”, przeprowadzą w styczniu 2020 roku ogólnokrajowy strajk.

Wiceprezes PSZ Tamas Totyik podkreślił, że pedagodzy uczą 67-68 godzin tygodniowo, ale oprócz tego co roku prowadzą nieodpłatnie 45 godzin lekcji na zastępstwach, co tydzień przez 5 godzin zajmują się dziećmi w sposób, którego nie można rozliczyć, np. sprawując nad nimi nadzór czy dbając o ich posiłki.

Totyik dodał, że z sondażu przeprowadzonego wśród nauczycieli wynika, że z powodu niskich pensji 16 proc. jest zmuszonych dawać lekcje prywatne, a 22 proc. wykonuje inny rodzaj dodatkowej pracy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl