​Najbogatsi Rosjanie stracili 10 mld dolarów. W dwa dni

Bank Centralny Rosji podniósł w tym tygodniu stopy procentowe. Wszystko by zwalczyć zachodnie sankcje, które są przyczyną spadku wartości rubla.

twitter.com/bankrot_59ru
Bank Centralny Rosji podniósł w tym tygodniu stopy procentowe. Wszystko by zwalczyć zachodnie sankcje, które są przyczyną spadku wartości rubla. „Indeks RTS kraju spadł do najniższego poziomu od marca 2009 r., a 20 najbogatszych Rosjan straciło w tylko w tym tygodniu 10 mld USD” – podał „Puls Biznesu”.
 
Bloomberg Billionaires Index podaje, że majątek rosyjskich miliarderów jest wart 174 mld dolarów. W 2014 r. stracili 62 mld USD.
 
Spadek cen rubla wiąże się z brakiem zgody kartelu OPEC na ograniczenie produkcji ropy. Od końca czerwca wartość rosyjskiej waluty spadła o 50 proc, cena ropy jest najniższa od pięciu lat.
 
Odpowiedzią na to było podniesienie przez Bank Centralny Rosji referencyjnych stóp procentowych do 17 proc. Było to w momencie, gdy rubel przekroczył granicę 64 za dolara.
 
Najwięcej, spośród rosyjskich bogaczy stracił Leonid Michelson - dyrektor generalny, prezes i główny akcjonariusz rosyjskiej spółki gazowej Novatek. Jego majątek w ciągu roku zmniejszył się o 8,7 mld dolarów.

Drugi w kolejności Gienadij Timczenko – głowny udziałowiec Gunvor - jednej z największych na świecie firm handlujących ropą – stracił 7,8 mld USD. 

Trzeci najbogatszy Rosjanin Władimir Lisin - prezes i większościowy udziałowiec Novolipetsk - jednego z czterech największych producentów stali w Rosji – stracił 7,5 mld dolarów.
 

 

Źródło: niezalezna.pl,pb.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo