Czołgi K2 będą produkowane w Poznaniu. Skurkiewicz: Silna Polska to silne wojsko i przemysł

Koreańskie czołgi K2 będą serwisowane, remontowane i produkowane w Polsce - to bardzo dobra wiadomość, którą ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz w dzisiejszych "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce podkreślił, że "musimy mieć potencjał wytwórczy".

Katarzyna Gójska i Wojciech Skurkiewicz
fot. Polskie Radio Jedynka

Szef MON Mariusz Błaszczak złożył wczoraj wizytę w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu, gdzie spotkał się z kadrą kierowniczą i pracownikami. Podczas wystąpienia podkreślał, że mijający tydzień przynosi dobre informacje dla Polski, dla polskiego wojska i polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Oświadczył przy tym: "Najnowocześniejsze czołgi K2 będą serwisowane, remontowane i produkowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu". 

Dziś tę decyzję w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki skomentował Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON.

- To wielki sukces MON i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ten kontrakt koreański, jedna z tych składowych, czyli czołgi K2, jest duża, bo sięga tysiąca sztuk czołgów i w umowie jest zapisanych, że pierwszych 180 będzie dostarczonych przez stronę koreańską, ale kolejne będą produkowane już w Polsce. Polska odtworzy swoje kompetencje produkcyjne, jeżeli chodzi o czołgi. Będziemy je serwisować w Polsce, będzie to serwis też dla innych partnerów, którzy będą dysponować tego typu sprzętem. To bardzo dobre rozwiązanie, bardzo dobra umowa dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej

- powiedział wiceminister obrony narodowej.

Jak dodał Skurkiewicz, "musimy mieć potencjał wytwórczy". - Czy polskie zakłady, które produkują sprzęt, pracują na pełnych obrotach? - pytała prowadząca rozmowę redaktor Katarzyna Gójska.

- Absolutnie, ja obserwuję to po fabryce broni w Radomiu. On pracuje w systemie 3-zmianowym i informacja z ubiegłego piątku: zakład będzie rozbudowywany

- odpowiedział Skurkiewicz.

Wymienił m.in. krytykowany kiedyś karabinek Grot, który okazał się bardzo pomocny dla Ukrainy. W ocenie Skurkiewicza, atak na karabinek to robota konkurencji gospodarczej z zachodu. Zapowiedział, że wkrótce sąd rozstrzygnie sprawę o zadośćuczynienie przeciwko "jednemu z polskojęzycznych portali", który zamieścił szkalujący artykuł. 

- Silna Polska to silne wojsko, silny przemysł i liczne wojsko, które musi być dobrze wyposażone w najnowszy sprzęt - zaznaczył.

Wiceminister Skurkiewicz skrytykował przy tym decyzje i działania, które były podejmowane za czasów rządów PO-PSL: rozbrajanie Polski na wschód od Wisły, likwidowanie jednostek wojskowych czy przekazywanie majątku po jednostkach samorządom.  - Wojsko Polskie powraca na wschód. To decyzje, które rozpoczęły się jeszcze za czasów Antoniego Macierewicza - wskazał. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Wojciech Skurkiewicz #MON

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo