„Kłamiecie, kłamiecie i kłamać będziecie”. Po tych słowach ministra Czarnka posłowie opozycji zaczęli… krzyczeć

„Dokładnie od tygodnia trwa festiwal nienawiści, chamstwa, hejtu - nie przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy, ale przeciwko zarządom organizacji pozarządowych, które od lat wykonują znakomitą pracę edukacyjną” - powiedział dziś w Sejmie szef MEiN Przemysław Czarnek. W trakcie swojego wystąpienia minister wyliczał kłamstwa na temat stanu polskiej edukacji przez polityków opozycji. „To jest chamstwo i wstyd! Kłamiecie, kłamiecie i kłamać będziecie! Nie macie prawa w związku z tym, że kłamiecie i zmyślacie, nie macie prawa mierzyć nas swoją bandycką, złodziejską miarą, bo nie wszyscy są tacy, jak wy” - mówił.

Sejm.gov.pl

Tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu we wtorek głos zabrał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dokładnie od tygodnia trwa festiwal nienawiści, chamstwa, hejtu - nie przeciwko nam, nie przeciwko mnie, nie przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy, hejtu przeciwko zarządom organizacji pozarządowych, które od lat wykonują znakomitą pracę edukacyjną. Z tego miejsca chcę bardzo serdecznie państwa przeprosić, zarządy czterdziestu kilku organizacji hejtowane niemiłosiernie.
- powiedział szef MEiN.

Dodał, że pod adresem zarządów tych organizacji „płyną groźby karalne na mediach społecznościowych, płyną groźby w TVN-nie”.

Szanowni państwo, bardzo was przepraszamy. Będziemy dalej budować społeczeństwo obywatelskie i prosimy państwa o to, żebyście dalej z nami byli.
- mówił Czarnek, kierując słowa do zarządów organizacji pozarządowych.

Z kolei zwracając się do posłów opozycji powiedział: 

Nie macie prawa mierzyć nas swoją brudną, nieuczciwą miarą. Nie wszyscy są tacy jak wy.
- podkreślił minister.

W swoim wystąpieniu minister Czarnek odniósł się do zarzutów kierowanych pod adresem jego resortu przez polityków opozycji. Mówił, że posłanki Koalicji Obywatelskiej zarzucały, że jest bieda w szkołach i nie ma inwestycji, ani pieniędzy na podwyżki.

Minister Czarnek dementuje kłamstwa opozycji

Wtedy szef MEiN zwrócił się bezpośrednio do Donalda Tuska i zaczął przedstawiać precyzyjne wyliczenia, pokazując kolejno plansze z informacjami o wysokości inwestycji w infrastrukturę edukacyjną i samorządową. 

7,5 miliarda złotych przez 2 lata od polskiego rządu na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, także informatyczną. Panie Donaldzie Tusku, pani Szumilas, pani Hall, powiedzcie państwo, kiedy, w którym roku zbliżyliście się chociaż do połowy tej kwoty? I macie czelność mówić, że 40 milionów złotych na organizacje pozarządowe cokolwiek tu zmieniają? 7,5 miliarda złotych! W życiu takich pieniędzy nie inwestowaliście w szkołę.
- mówił Przemysław Czarnek.

W dalszej części swojego wystąpienie minister edukacji i nauki odniósł się do kwestii opieki psychologicznej w polskich szkołach.

Zechcieliście powiedzieć, że w polskich szkołach nie ma pieniędzy na porady psychologiczne, na opiekę psychologiczną. Panie Donaldzie Tusku, szanowna opozycjo - oto 2,5 miliarda złotych tylko w ciągu tego roku - w ciągu tego roku 18 000 dodatkowych etatów psychologów, pedagogów specjalnych w polskich szkołach. Panie Donaldzie Tusku powiedzcie, kiedy zbliżyliście się chociaż do połowy tej kwoty? Macie czelność mówić że 40 milionów złotych na znakomite organizacje pozarządowe to jest jakaś „Willa+” to jest chamstwo a nie „Willa+”.
- mówił minister.

Następnie podkreślił, że subwencja oświatowa to obecnie 64,4 miliarda złotych, a w tym budżecie jest to o ponad 11 miliardów więcej, niż w zeszłym roku. 

Kiedy zbliżyliście się chociaż do połowy podwyżki takiej subwencji oświatowej? Chociaż do ¼? Nigdy! I wy macie czelność mówić że w polskich szkołach nie ma pieniędzy, bo 40 milionów poszło na znakomite projekty edukacyjne dla świetnych organizacji? I ostatnia rzecz Szanowni Państwo to jest skala waszej zdrady polskiej edukacji. To potraficie robić, 1786 zlikwidowanych szkół - to jest wasze dzieło w edukacji, to jest wasze dzieło. 
- wyliczał Przemysław Czarnek.

Krzyk opozycji w Sejmie

Wypowiedź ministra co chwilę przerywały pohukiwania i pokrzykiwania polityków opozycji. Jednak po jego ostatnich słowach na Sali obrad zapanowało niespotykane poruszenie i zarządzono przerwę.

Co takiego powiedział minister Czarnek?

Na koniec proszę państwa jeszcze przypomnienie kilku kłamstewek, które nawijane i nawijane powodują potężny hejt przez tydzień. Oto jedna z osób z Platformy Obywatelskiej, jedna z pań posłanek stwierdziła, że w zarządzie i we władzach - konkretnie w Radzie Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt zasiadają europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Otóż proszę państwa, problem polega na tym, że ta fundacja nie ma rady programowej, więc jak mogą zasiadać w radzie programowej, skoro jej nie ma? Ale kto się tym przejmuje… Kłamać, kłamać i nawijać. Kłamać, kłamać i nawijać. Inna pani poseł stwierdziła, że finansowanie otrzymały projekty, które nie spełniały kryteriów i otrzymały - uwaga - najmniejszą punktację. Problem polega na tym, że nie było żadnej punktacji, więc jak mogą mieć najmniejszą punktację - jak nie było żadnej punktacji? Kolejne kłamstwo nawijane i nawijane. No i trzecia rzecz proszę państwa. To, co zrobiliście z jednym z najlepszych, największych opozycjonistów polskich, przedstawicieli polskiej opozycji antykomunistycznej, człowiekiem niezwykle zasłużonym, który 3 lata temu uzyskał nagrodę od Kongresu Polska Wielki Projekt i zasiadał w Radzie Programowej Kongresu – wydarzenia – stwierdziliście, że z tego powodu - i to powtarzaliście w swoim medium w swojej tubie propagandowej w TVN-ie - że ta Fundacja do niego należy. To jest chamstwo i wstyd! Kłamiecie, kłamiecie i kłamać będziecie! Na koniec jeszcze jedna rzecz - ostatnia - nie macie prawa w związku z tym, że kłamiecie i zmyślacie, nie macie prawa mierzyć nas swoją bandycką, złodziejską miarą, bo nie wszyscy są tacy, jak wy.
- oświadczył minister Czarnek.

 Źródło: Niezalezna.pl, sejm.gov.pl, PAP

 

#TVN #Przemysław Czarnek #totalna opozycja

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo