Niemcy: ogromny spadek eksportu do Rosji

Z danych Niemieckiego Komitetu ds. Stosunków Gospodarczych ze Wschodnią Europą wynika, że eksport Niemiec do Rosji w 2022 roku spadł o 45 proc. w ujęciu ok do roku - poinformował Reuters. Dodano, że jest to najniższy poziom od 2003 roku.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / analogicus

Ze względu na wzrost cen ropy i gazu wzrosła jednak o 11 proc., do 37 mld euro, wartość importu z Rosji - wynika z raportu komitetu.

W rezultacie niemiecki deficyt w wymianie handlowej w Rosją wzrósł do rekordowego poziomu i jego wartość wynosi około 22 mld euro - poinformował dyrektor wykonawczy komitetu Michael Harms.

Spadek eksportu do Rosji jest szczególnie widoczny w tych gałęziach przemysłu, których dotyczą sankcje unijne nałożone na Moskwę, a zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym. Spadek sprzedaży dotyczy też części samochodowych, pojazdów mechanicznych, w tym maszyn rolniczych, produktów farmaceutycznych i artykułów gospodarstwa domowego.

"Perspektywy biznesu eksportowego do Rosji pozostają bardzo złe"

- dodał Harms. Ocenił, że sprzedaż do tego kraju pozostanie na niskim poziomie przez cały rok 2023. Zapewnił jednak, że deficyt handlowy z Rosją znacznie się zmniejszy, ponieważ obecnie Niemcy prawie w ogóle nie importują stamtąd surowców energetycznych. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#eksport #Rosja #Niemcy #Ukraina #wojna na Ukrainie

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo