Spotkanie premiera z przedstawicielami klubów i kół. Tematem KPO i działania wokół niego

"O godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki, na zaproszenie marszałek Sejmu Elżbiety Witek, spotka się z przewodniczącymi klubów i kół parlamentarnych" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Tematem spotkania ma być Krajowy Plan Odbudowy oraz działania legislacyjne w tym obszarze.

Mateusz Morawiecki
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Rzecznik PiS Rafał Bochenek wcześniej poinformował w Radiu Plus, że przed południem marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma spotkać się z szefami klubów i kół parlamentarnych w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt ten ma wypełnić kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO; wpłynął on do Sejmu i został opublikowany w nocy z wtorku na środę na sejmowej stronie internetowej.

Pani marszałek będzie chciała ich zaprosić na takie spotkanie techniczne, żeby też wypracować pewne kalendarium działania ws. projektu. Chcielibyśmy również, aby rozpoczęło się pierwsze czytanie podczas tego posiedzenia Sejmu. Jest to ustawa ważna, pilna

 - powiedział Bochenek.

Rzecznik PiS nie wykluczył, że w przyszłym tygodniu będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, ale wszystko - jak zaznaczył - będzie zależało od tego, co zostanie ustalone podczas środowego spotkania.

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk mówił we wtorek przedstawiając projekt, że pierwszą fundamentalną propozycją zmian, będzie to, aby sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów był Naczelny Sąd Administracyjny w miejsce dzisiejszej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Doprecyzował, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie zajmowała się sprawami dotyczącymi odpowiedzialności zawodowej adwokatów i radców prawnych. "(Izba) ma co robić, na pewno nie znika" - dodał.

Druga istotna zmiana to doprecyzowanie zastosowania testu niezależności. Z jednej strony, tak by mógł być stosowany również przez składy sędziowskie, z drugiej strony by za nie tylko stosowanie testu niezależności, ale też ewentualne wykorzystanie innych ścieżek ustalania statusu sędziego nie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna

- powiedział. "Nigdy nie było takiej intencji, żeby ta odpowiedzialność dyscyplinarna groziła, ale ponieważ Komisja uważała, że warto tę kwestię doprecyzować, takie rozwiązanie w projekcie ustawy jest zastosowane" - dodał.

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. Komisja zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#KPO #Krajowy Plan Odbudowy #Prawo i Sprawiedliwość #Unia Europejska #Mateusz Morawiecki #Piotr Muller #Elżbieta Witek

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo