W Łodzi rozpoczyna się dzisiaj szczyt OBWE. Szef MSZ Czech: Z wdzięcznością myślę o polskiej prezydencji

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE, podczas którego m.in. podsumowana zostanie roczna prezydencja Polski. - Myślę z wdzięcznością tutaj o polskiej prezydencji OBWE, która była w tych okolicznościach w stanie prowadzić pracę organizacji i szukać odmiennych, różnych dróg, by kontynuować jej ważne aktywności. Mimo postawy Rosji musimy kontynuować tę działalność, używając całej swojej kreatywności, nawet gdy wydaje się to coraz trudniejsze - ocenił jeden z uczestników szczytu, szef czeskiej dyplomacji, Jan Lipavsky.

Powitanie delegacji w Teatrze Wielkim w Łodzi
fot. Sebastian Indra/MSZ RP

Dziś w Łodzi oficjalnie rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE. Gospodarzem spotkania jest szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

Podczas spotkania odbędzie się symboliczne przekazanie przewodnictwa w Organizacji ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej Bujarowi Osmaniemu, która będzie przewodniczyć OBWE w roku 2023 r. W sesji otwierającej szczyt weźmie udział m.in. prezydenta Andrzej Duda, a także składający wizytę w Polsce wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. W szczycie mają też wziąć udział m.in. szefowie MSZ Wielkiej Brytanii James Cleverly, Niemiec Annalena Baerbock, Ukrainy Dmytro Kułeba. USA będzie reprezentować podsekretarz stanu Victoria Nuland. Wśród tematów posiedzenia będą wojna w Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo europejskie oraz podsumowanie rocznej prezydencji Polski w OBWE.

Wczoraj wieczorem Zbigniew Rau, szef polskiego MSZ, powitał szefów delegacji w łódzkim Teatrze Wielkim. Podczas powitalnego spotkania omówiono sytuację Organizacji stojącej u progu wyzwań spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę.

Szef czeskiej dyplomacji, Jan Lipavsky, który także bierze udział w szczycie, stwierdził, że "Rosja poprzez swoją barbarzyńską inwazję na Ukrainę o imperialistycznym charakterze złamała praktycznie każdą zasadę OBWE". Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE - kraj ten ma reprezentować na szczycie stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz. Na takim samym szczeblu ma być reprezentowana Białoruś.

- Myślę z wdzięcznością tutaj o polskiej prezydencji OBWE, która była w tych okolicznościach w stanie prowadzić pracę organizacji i szukać odmiennych, różnych dróg, by kontynuować jej ważne aktywności. Mimo postawy Rosji musimy kontynuować tę działalność, używając całej swojej kreatywności, nawet gdy wydaje się to coraz trudniejsze

 - powiedział Lipavsky w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- Chciałbym tu wyrazić wdzięczność polskiej prezydencji i jej szefowi Zbigniewowi Rauowi, który temu zadaniu sprostał - oświadczył.

Czeski minister pytany, jak OBWE z Rosją jako jej członkiem ma w przyszłości być efektywna, odparł, że nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi.

- Wartością OBWE przez cały czas jej istnienia było to, że tak szerokie spektrum jej uczestników było w stanie zgodzić się co do pewnych pryncypiów i zasad, na których zbudowano naszą architekturę bezpieczeństwa. Kiedy wojna w Ukrainie się skończy - a wierzę, że Ukraina ją wygra - powinniśmy mieć dostępne narzędzia, by ponownie zgodzić się na pewne zasady europejskiego bezpieczeństwa. Ale aby to osiągnąć, musimy mieć wszystkie te kraje nadal w OBWE, włączając w to Rosję, nawet jeśli ta perspektywa wydaje się dziś tak odległa

 - stwierdził Lipavsky.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo