Panika wśród rosyjskiej elity. Boją się wzmocnienia wpływów Prigożyna

Rosyjscy przedstawiciele biznesu i urzędnicy obserwują z rosnącym niepokojem, jak ludzie wcześniej uważani za marginalizowanych, tacy jak założyciel tzw. Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, zwiększają swoje wpływy. Publiczne apele Prigożyna o silne represje wobec potentatów biznesowych, którzy nie są wystarczająco entuzjastyczni, by wesprzeć wysiłek wojenny, sprawiły, że niektórzy zamożni Rosjanie obawiają się o bezpieczeństwo swoje i rodzin – podaje agencja Bloomberga.

Wikipedia

Jeden z wysokich rangą urzędników w anonimowej rozmowie z agencją porównał obecną sytuację w Rosji do dyktatury wojskowej, ale bez wojskowego zamachu stanu, który zwykle ją poprzedza. Według źródeł agencji, dominującą emocją wśród przedstawicieli rosyjskiego biznesu jest obecnie strach.

Źródła Bloomberga potwierdzają, że rosnące obawy o przyszłość nie przekształciły się jeszcze w coś w rodzaju wewnętrznego oporu wobec polityki Putina. Wielu członków administracji Kremla popiera to, co określane jest mianem  „egzystencjalnej walki o przyszłość Rosji” i nie widzi innego wyjścia, jak eskalować presję, aż „Ukraina i jej sojusznicy w USA i Europie się wycofają”.

Równocześnie, blisko 10 miesięcy trwającej wojny na Ukrainie umocniło wśród wielu przedstawicieli elity biznesowej i ekonomicznej pogląd, że inwazja Putina była katastrofalnym błędem, który skazuje kraj na izolację i słabość.

Nawet w strukturach rządowych wielu po cichu wypowiada się przeciwko wojnie, ale są zbyt przestraszeni, by to głośno zademonstrować. 

– czytamy. 

Kilka dni temu amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił, że w siłę rośnie przywódca najemniczej Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, który próbuje zbudować niezależne od Putina zaplecze władzy.

Ośrodek analityczny ocenia też, że Prigożyn stara się ukryć swoje dążenie do budowy niezależnego zaplecza władzy, odwołując się do idei historycznej jedności Rosji. ISW nie wyklucza, że biznesmen chce w ten sposób dotrzeć do rosyjskich nacjonalistów oraz dąży do odparcia krytyki na temat jego jawnych prób wzmocnienia swojego wpływu.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#polityka #elity #Prigożyn #władza #Putin #Kreml #Rosja

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo