Polacy mają zaufanie do spółek Skarbu Państwa. A Petru na to: sprywatyzować Orlen i PGE

60 procent Polaków uważa, że powinny istnieć spółki, w których Skarb Państwa jest głównym udziałowcem lub wyłącznym właścicielem - podał dziś portal Onet, powołując się badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Innego zdania jest Ryszard Petru, który na antenie stacji TVN 24 przekonywał, że "nie ma potrzeby, żeby Orlen był państwowy, żeby PGE było państwowe".

Ryszard Petru
Fotomag / Gazeta Polska

Aż 60 procent osób ankietowanych przez IBRiS, twierdzi, że powinny istnieć spółki, w których Skarb Państwa jest głównym udziałowcem lub wyłącznym właścicielem, ponieważ - jak napisał portal - to majątek decyduje o bezpieczeństwie i sile państwa.

Przytaczając badania Instytutu, Onet wskazał, że 72 proc. Polaków uważa, że państwowe spółki powinny być obecne w energetyce, transporcie (24 proc.), finansach (23 proc.), mediach i przemyśle spożywczym (po 11 proc.). Jedynie 3 proc. badanych nie chce, aby państwo miało swój udział w spółkach jakiejkolwiek branży działającej na terenie Polski.

Jak napisał portal wytłumaczeniem wysokiego poparcia dla istnienia i funkcjonowania spółek Skarbu Państwa jest przekonanie, że państwo jest gwarantem bezpieczeństwa. "Wytłumaczeniem wysokiego poparcia dla istnienia i funkcjonowania spółek Skarbu Państwa lub takich, w których głównym udziałowcem jest państwo jest fakt, że po 40 proc. Polaków uznaje zabezpieczenie dostępu społeczeństwa do kluczowych gałęzi gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy za korzyści płynące z obecności spółek państwowych w wielu branżach. Natomiast 46 proc., jako główną korzyść wskazało generowanie zysków do budżetu państwa" - czytamy.

Innego zdania jest naczelny ekonomista liberałów, następca Balcerowicza, Ryszard Petru. Polityk, który dotąd nie wpadł na to, jak spłacić długi partii Nowoczesna.pl, uważa, że wie, jak spłacić długi skarbu państwa. To oczywiście proste - wyprzedając spółki skarbu państwa, które generują największe zyski...

Ja bym osobiście prywatyzował spółki skarbu państwa i te pieniądze przeznaczył na spłatę długu. Tak się robiło po upadku komunizmu. Uważam, że Orlen - nie ma potrzeby byśmy mieli sieć państwowych stacji benzynowych. Nie ma potrzeby, żeby by PGE była państwowa

- powiedział Petru wczoraj w TVN 24.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

 

#TVN #PGE #Orlen #spółki Skarbu Państwa #Nowoczesna #wyprzedaż majątku #Ryszard Petru

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo