Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł aktor Jan Nowicki - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej • • • Mityngi lekkoatletycznej Diamentowej Ligi przez pięć lat będą się odbywały na Stadionie Śląskim w Chorzowie • • •

Biden na forum ONZ: W tej wojnie chodzi o unicestwienie prawa Ukraińców do istnienia jako ludzi

Podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, dziś głos zabrał prezydent USA, Joe Biden. - W tej wojnie chodzi o unicestwienie prawa Ukrainy do istnienia jako państwa i prawa Ukraińców do istnienia jako ludzi. To powinno mrozić krew w żyłach - powiedział przywódca Stanów Zjednoczonych.

Youtube.com/U.S. Department of State [screenshot]

Pierwszy wątek swojego przemówienia na forum ONZ, Joe Biden poświęcił kwestii wojny na Ukrainie. Stwierdził, że "w ostatnim roku świat doświadczył wielkiego wstrząsu". Wymienił tutaj rosnący kryzys żywnościowy, rekordowe upały, pożary, powodzie, COVID-19, inflację  i "brutalną, niepotrzebną wojnę, wywołaną przez jednego człowieka".

Rosja naruszyła bezwstydnie główne zasady Karty Narodów Zjednoczonych. Nie ma nic ważniejszego niż jasny sprzeciw przeciwko państwom zajmującym siłą terytorium sąsiada - powiedział Biden.

- Postawmy sprawę jasno: stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ najechał na swojego sąsiada, próbując wymazać suwerenne państwo z mapy świata - stwierdził Biden. Jak dodał, zarówno słowa Putina, jak i odkrywane zbrodnie, w tym ostatnio masowe groby w Iziumie, świadczą o zamiarach Rosji w tej wojnie.

- W tej wojnie chodzi o unicestwienie prawa Ukrainy do istnienia jako państwa i prawa Ukraińców do istnienia jako ludzi. To powinno mrozić krew w żyłach

- dodał.

- Nie dalej jak dziś prezydent Putin wysunął groźby nuklearne wobec Europy, mając w rażącej pogardzie odpowiedzialność wynikającą z reżimu nieproliferacji (broni atomowej)

- powiedział Biden, odnosząc się do Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Jak dodał, Rosja sprzeniewierza się kluczowym zasadom tego układu.

- Nikt nie jest w stanie wygrać wojny jądrowej i nigdy nie może do niej dojść - powiedział Biden.

Odniósł się też do ogłoszonej przez Rosję częściowej mobilizacji oraz planowanych pseudoreferendów na okupowanych terytoriach Ukrainy.

- Kreml organizuje fikcyjne referenda, by zaanektować części Ukrainy, co jest skrajnie znaczącym pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych, a świat powinien ocenić to jako skandaliczne działanie - powiedział prezydent.

Podkreślił, że USA zorganizowały pomoc dla Ukrainy na ogromną skalę w zakresie bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej i bezpośredniego wsparcia ekonomicznego, dotychczas szacowaną na 25 mld dolarów. Biden dodał, że pomoc dla Ukrainy popłynęła także od innych krajów świata.

- Świat przeszedł poważny test. Nie zawahaliśmy się, wybraliśmy wolność, wybraliśmy suwerenność, wybraliśmy zasady, do których przestrzegania jest zobowiązana każda ze stron Karty Narodów Zjednoczonych. Byliśmy z Ukrainą

- powiedział prezydent USA.

- Podobnie jak wy, Stany Zjednoczone chcą, by ta wojna się skończyła, ale (...) na sprawiedliwych warunkach. Na warunkach, do których przestrzegania wszyscy się zobowiązaliśmy: że nie można zająć siłą terytorium innego państwa. Jedynym krajem, który stoi temu na przeszkodzie, jest Rosja - oświadczył Biden.

Zapowiedział, że USA będą kontynuować wspieranie Ukrainy, by mogła się bronić, i wezwał wszystkie państwa członkowskie ONZ, by sprzeciwiły się rosyjskiej próbie wywrócenia porządku międzynarodowego opartego na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych, którą - jak przypomniał - podpisały nie tylko demokracje.

Biden opowiedział się też za "bardziej inkluzywnym" ONZ, a także za zwiększeniem liczby stałych i niestałych członków Rady Bezpieczeństwa oraz ograniczeniem prawa weta. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo