Z OSTATNIEJ CHWILI

Co najmniej 15 zabitych i 27 rannych w zamachu bombowym w mieście Ajbak • • • PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company dot. finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji KE ws. przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem • • •

Prezydent Duda dla hiszpańskiego „El Mundo”: „Zbrodnie komunistyczne Rosji pozostały bezkarne”

- "Zbrodnie nazistowskich Niemiec zostały jednak przynajmniej moralnie potępione przez cały wolny świat. Niestety inaczej stało się ze zbrodniami komunistycznej Rosji, które pozostały bezkarne, a często zapomniane - napisał prezydent Andrzej Duda na łamach internetowego wydania hiszpańskiego dziennika “El Mundo".

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

W artykule zatytułowanym “Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią” prezydent przypomniał, że choć hitlerowskie Niemcy oraz ZSRR we wrześniu 1939 r. dokonali agresji na Polskę, to zbrodnie obu tych państw z okresu II wojny światowej zostały inaczej ocenione.

- "Zbrodnie nazistowskich Niemiec zostały jednak przynajmniej moralnie potępione przez cały wolny świat. Niestety inaczej stało się ze zbrodniami komunistycznej Rosji, które pozostały bezkarne, a często zapomniane”

- napisał prezydent Duda.

Kwestia pamięci 

Prezydent przypomniał, że odmiennie wygląda też kwestia pamięci o agresji popełnionej na Polskę przez komunistyczną Rosję.

- "Wybuch II wojny światowej, którą rozpoczął najazd hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej na Polskę w dniu 1 września 1939 r. należy do wydarzeń corocznie wspominanych w całej Europie. Jednak już data agresji Związku Sowieckiego a Polskę – 17 września 1939 r. – nie jest tak powszechnie znana na Zachodzie”

- ocenił Andrzej Duda.

Prezydent wyliczył zbrodnie popełnione przez komunistyczną Rosję wobec Polski przypominając m.in. zagładę 22 tys. jeńców wojennych, deportację pół miliona Polaków do łagrów i miejsc przymusowego osiedlenia na Syberii i w azjatyckiej części ZSRS, terror NKWD, indoktrynację ideologiczną, a także niszczenie polskiej tożsamości i tradycji narodowej.

Rosyjski imperializm 

Prezydent podkreślił, że działań tych ze strony komunistycznej Rosji doświadczyły też narody bałtyckie i inne, które znalazły się w sowieckiej strefie wpływów po zwycięstwie Moskwy nad III Rzeszą.

Zaznaczył, że dla narodów Europy Środkowej i Wschodniej, pamiętających historyczne doświadczenia, nie ulega wątpliwości, że imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa.

- Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią. Ale wolna Polska, wolna Ukraina i wszystkie inne niepodległe państwa naszego regionu nigdy się na to nie zgodzą. Dla naszych narodów to kwestia życia i śmierci, zachowania tożsamości i przetrwania. To kwestia naszej przyszłości, bezpieczeństwa i pomyślności

- podsumował Andrzej Duda.

Tekst prezydenta RP został opublikowany wspólnie z miesięcznikiem “Wszystko Co Najważniejsze” w ramach projektu realizowanego z Instytutem Pamięci Narodowej i Polską Fundacją Narodową. 

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

#polska

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo