Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu • • • Puchar Świata w skokach narciarskich w Ruce: po pierwszej serii Żyła czwarty, Kubacki szósty. Prowadzi Lanišek • • • Premier Morawiecki w Kijowie: W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa • • •

„Nie może być tak, że popierają wojnę i jeżdżą po Europie”. Sejm zajmie się uchwałą ws. zakazu wiz dla Rosjan

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały Sejmu popierający zaprzestanie wydawania wiz dla Rosjan. Jak stwierdzili na konferencji prasowej politycy, te działania są potrzebne nie tylko po to, aby pokazać, że popierający wojnę na Ukrainie ponoszą konsekwencje, ale również dlatego, żeby zapobiec zagrożeniu wywiadowczemu, które dotyczy głównie krajów wschodniej flanki NATO.

PEXELS

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS Kacper Płażyński i Piotr Polak mówili, że kraje wschodniej flanki NATO, w tym Polska są najbardziej narażone na przenikanie "różnego rodzaju dziwnych ludzi ze strony rosyjskiej" i na działania wywiadowcze.

"Polska, tak inne państwa Europy środkowej - Bałtowie, państwa skandynawskie, zdecydowanie popiera zakończenie ruchu wizowego, turystycznego z Rosją. Nie może być tak, że Rosjanie swobodnie przyjeżdżają do państw europejskich, do naszych miast, stolicy, aby wypoczywać"

- powiedział Płażyński.

Uzasadniał, że zdecydowana część rosyjskiego społeczeństwa pochwala inwazję na Ukrainę. "Dlatego dzisiaj wystosowaliśmy inicjatywę w ramach komisji ds. UE, aby na następnym posiedzeniu tejże komisji przyjąć projekt uchwały Sejmu wspierający politykę rządu w tej sprawie i solidaryzujący się z innymi państwami naszego regionu, które również taką politykę popierają" - powiedział poseł PiS.

Dodał, że liczy na poparcie projektu uchwały ze strony opozycji.

"Stanąć po stronie ofiar"

Płażyński powiedział, że posiedzenie komisji ds. UE planowane jest na 14 września, choć nie ma go jeszcze w planie posiedzeń na stronie Sejmie. Polityk PiS dodał, że jeżeli projekt uchwały zostałby przyjęty przez komisję, to Sejm mógłby go przegłosować podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, 16 września.

W projekcie uchwały posłowie PiS napisali m.in., że "Sejm RP popiera działania zmierzające do zaprzestania wydawania wiz dla Rosjan podejmowane przez polski rząd na arenie międzynarodowej".

"Państwa UE oraz instytucje unijne powinny solidarnie stanąć po stronie napadniętych, a przeciwko napastnikom. Sejm RP apeluje do pana premiera o dalsze działania w tej kwestii, zaś do wszystkich sił politycznych w Polsce o wsparcie starań polskiego rządu"

- głosi projekt uchwały.

Wizy dla Rosjan

31 sierpnia w Pradze na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE zawarto polityczne porozumienie w sprawie zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. Już wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów; teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów. Szefowie MSZ osiągnęli też polityczne porozumienie, zgodnie z którym paszporty wydane przez władze rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy nie będą uznawane.

Podczas spotkania kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadały się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE. Z tą propozycją nie zgadzały się Niemcy, a także zależne od turystyki kraje Europy Południowej.

Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 roku. Jak stwierdzono w preambule, porozumienie miało „ułatwiać bezpośrednie kontakty między ludźmi, będące ważnym warunkiem stałego rozwoju związków gospodarczych, humanitarnych, kulturalnych, naukowych i innych, poprzez wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz". Po zawarciu porozumienia wizy dla obywateli rosyjskich były tańsze o połowę (do 35 euro) i szybciej wydawane (skrócono z miesiąca do 10 dni), a wizy wielokrotnego wjazdu dotyczyły szerszego niż w przypadku innych państw kręgu osób.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Prawo i Sprawiedliwość #Unia Europejska #wizy dla Rosjan

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo