Spotkanie ministrów obrony Polski i Czech. O czym rozmawiano?

Dziś obyła się rozmowa ministrów obrony Polski i Czech. Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak poinformował, że ze swoją czeską odpowiedniczką Janą Chernochovą rozmawiał o "zwiększaniu interoperacyjności, współpracy wojsk i przemysłów zbrojeniowych, a także wyzwaniach związanych z rosyjską napaścią na Ukrainę".

twitter.com/MON_GOV_PL

Czeska minister przypomniała, że 27 sierpnia ma zostać podpisane polsko-czeskie porozumienie o patrolowaniu słowackiej przestrzeni powietrznej.

W oświadczeniu po spotkaniu Błaszczak stwierdził, że współpraca Polski i Czech jest ważna ze względu na wyzwania przed jakimi stoi cała Europa.

"Te wyzwania dotyczą agresji rosyjskiej na Ukrainę, te wyzwania dotyczą próby odbudowy imperium rosyjskiego przez Putina"

- mówił.

„Polska i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom"

– dodał, podkreślając podobieństwo historycznych doświadczeń Polski i Czech w strefie zdominowanej przez ZSRR. "Wzmacniamy Ukrainę, ale wzmacniamy też siły zbrojne” – dodał. Podkreślił, że oba kraje zwiększają zdolność swoich sił zbrojnych do współdziałania, a kontyngenty z Polski i Czech współtworzą grupę bojową NATO na Łotwie.

Szef MON poinformował, że podczas spotkania rozmawiano też o współpracy na forum UE dotyczącej m.in. zaopatrzenia wojska w dostawy paliw. "To jest inicjatywa omawiana wcześniej na forum natowskim, ale myślę, że jest do wykorzystania na forum Unii Europejskiej" - mówił Błaszczak.

Zwracał też uwagę, że Czechy obecnie sprawują prezydencję w UE. Wyraził przekonanie, że może mieć ona duże szanse powodzenia.

"Mamy kłopoty związane z tym, że Putin traktuje dostawy surowców energetycznych niczym broń, więc należy taką broń wytrącić mu z ręki. Uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych jest jednym z przykładów"

- powiedział wicepremier.

Ministrowie wspomnieli także o współpracy przemysłów zbrojeniowych. Błaszczak zwrócił uwagę, że nowy niszczyciel czołgów dla polskiego wojska ma być produkowany z wykorzystaniem podwozia czeskiej Tatry; Czernochova mówiła o możliwej kooperacji przy remontach sprzętu wojskowego.

Błaszczak poparł ideę wyłączenia nakładów na obronność z limitu określonego w regule wydatkowej, by "nie karać tych państw które więcej wydają na obronność", ponieważ "te wydatki są inwestycją w bezpieczeństwo całej UE".

Pod koniec przyszłego tygodnia, zostanie podpisane porozumienie w sprawie nadzoru nad przestrzenią powietrzną Słowacji przez Czechy i Polskę.

Polskie i czeskie myśliwce, operujące z baz w swoich krajach, będą dyżurować nad Słowacją, której MiGi-29 przestaną latać od września. Sojusznicze maszyny będą mogły w razie potrzeby korzystać ze słowackich lotnisk. Czechy i Polska mają pełnić misję air policing nad Słowacją do czasu otrzymania przez nią myśliwców F-16.

Czernochova zauważyła, że wśród tematów spotkania z szefem polskiego MON były wspólne ćwiczenia wojskowe, w tym jednostek specjalnych, desantowych i żandarmerii.

Poinformowała, że przedmiotem rozmowy była też wymiana doświadczeń związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Zwróciła uwagę, że liczące 10 mln mieszkańców Czechy przyjęły 400 tys. osób – liczbę podobną jak w przypadku Polski, zważywszy proporcje.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo