Szef MON do żołnierzy: Dzięki Wam Polska jest bezpieczna

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył odznaczenia i wyróżnienia żołnierzom Wojska Polskiego. W krótkim przemówieniu zwrócił uwagę, że wśród uhonorowanych są m.in. żołnierze związani z ewakuacją z Afganistanu naszych sojuszników.

Mariusz Błaszczak
fot. Konrad Falęcki

- Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie ewakuacja ludzi z Afganistanu, to groziłaby im śmierć. A właśnie nasi żołnierze taką akcję z Afganistanu przeprowadzili

 – powiedział.

Podkreślił też, że wyróżnieni zostali także żołnierze biorący udział w akcji na granicy polsko-białoruskiej. "Polska została zaatakowana przez reżim Łukaszenki przy pomocy migrantów z Bliskiego Wschodu. Żołnierze Wojska Polskiego, wspierając Straż Graniczną, utrzymali granicę, odparli ten hybrydowy atak" – mówił.

Zdaniem Błaszczaka polscy żołnierze byli atakowani "z Polski przez polityków opozycji, przez celebrytów".

- Dziękuję, że nie ulegliście tym atakom, że broniliście honoru żołnierza Wojska Polskiego, ale jednocześnie broniliście Polski. Skutecznie obroniliście Polskę

– dodał.

Szef MON podziękował też żołnierzom za codzienną służbę i pomoc ludziom. "Dzięki waszej postawie Polska jest bezpieczna. W związku z tym nasze wysiłki, kierownictwa MON, zmierzają ku temu, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w nowoczesną broń. Konsekwentnie to robimy (...) Wszystko to służy temu, żeby Polska była bezpieczna. Dzięki waszej codziennej służbie Polska jest bezpieczna. Za to jeszcze raz serdecznie wam dziękuję" – powiedział Błaszczak.

Minister wyróżnił w sobotę 69 żołnierzy nagrodami finansowymi, pamiątkowymi ryngrafami i medalami resortowymi. Wpisem do Księgi Honorowej WP uhonorował zastępcę komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Roberta Jędrychowskiego i płk. Jarosława Chojnackiego z Dowództwa Operacyjnego SZ.

Żołnierze oczyszczają Odrę

Minister Błaszczak podczas pikniku wojskowego na stadionie PGE Narodowym w Warszawie podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę. Poinformował przy tym, że wojskowi uczestniczą też w działaniach związanych z usuwaniem skażenia Odry.

"Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią swoją służbę dziś na Odrze, oczyszczając rzekę. Ponad 200 żołnierzy wykonuje takie działania. Są to żołnierze zarówno z Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i z wojsk operacyjnych" – mówił.

Przekazał przy tym, że w tym celu używany jest m.in. specjalistyczny sprzęt wojskowy.

- Tak, żeby wspierać służby cywilne i żeby wykonywać te zadania, które są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa ekologicznego naszego kraju

 – dodał.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Mariusz Błaszczak #MON

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo