Słowackie haubice Zuzana 2 już na Ukrainie

Ministerstwo obrony Słowacji poinformowało w sobotę, że pierwsze z zamówionych przez Ukrainę samobieżnych haubic Zuzana 2 dotarły na miejsce. Zdaniem ministra obrony Jaroslav Nad’a dzięki transakcji Słowacja dołączyła do państw o najbardziej widocznym wsparciu dla Ukrainy.

Haubica Zuzana 2
Jacob Bradford Domena publiczna https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slovak_Ground_Forces_Zuzana_2_first_time_outside_Slovakia_(1)_(cropped).jpg

Cztery z ośmiu zamówionych na Słowacji samobieżnych haubic Zuzana 2 z działem o kalibrze 155 mm. odebrano od państwowej spółki Konsztrukta Defence, poprzez którą Słowacja zobowiązała się dostarczyć Ukrainie uzgodnione uzbrojenie. 

Minister obrony Jaroslav Nad’ podkreślił, że dzięki tej transakcji Słowacja znalazła się w gronie państw, których pomoc jest najbardziej odczuwalna dla Ukrainy.

"Dialog z naszymi ukraińskimi partnerami jest regularny, intensywny i prowadzony w taki sposób, aby nasza pomoc dla Ukrainy była jak najbardziej skuteczna, bezpośrednia i w ostatecznym rachunku ratująca życie. Bo to jest nasz główny cel - pomóc uratować jak najwięcej istnień ludzkich i pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom zatrzymać ten nieuzasadniony i masowy rozlew krwi"

– stwierdził Nad’.

W oknie poniżej widać, co potrafi ten sprzęt:

 

 

 

 Źródło: niezależna.pl, PAP

#Zuzana 2 #Słowacja #Rosja #wojna #Ukraina

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo