Warszawiacy tłumnie ruszyli do 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej

Wśród osób, które chcą stać się instruktorami w 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej znajdują się również zawodnicy mieszanych sztuk walki. Poza osobami posiadającymi kompetencje w zakresie walki wręcz są również ci z wiedzą dot. ratownictwa medycznego, wychowania fizycznego, zdrowego stylu życia, taktyki oraz strzelectwa. Takie osoby już się zgłaszają i oferują swoją pomoc jako instruktorzy. Tacy profesjonaliści będą szkolić ochotników podczas październikowego szkolenia podstawowego . Przed rekrutami stanie pewny, doświadczony instruktor, który doskonale zna swój fach i będzie skarbnicą wiedzy i doświadczenia dla ochotników. Wiem o tym że jakościowe szkolenie przyciągać będzie kolejnych ochotników do naszych batalionów – mówi dowódca 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Marek Pietrzak.

Twitter@marekpietrzak76

Dowództwo oraz pierwszy batalion lekkiej piechoty 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej jeszcze w tym roku powstanie w Rembertowie. Kolejny batalion zostanie utworzony w następnym roku na Ursynowie. Ostatni z batalionów lekkiej piechoty powstanie w roku 2024 w Bożęcinie (powiat warszawski-zachodni).

Jacy ludzie chcą zapisać się, aby służyć w szeregach Stołecznej Brygady OT?

To są szacunki z mojej strony ponieważ jesteśmy dopiero na początkowym etapie. Spływają dopiero pierwsze dane od osób, które otrzymały karty powołania. Przez pierwszy miesiąc od momentu mojego wyznaczenia ochrypłem od odbierania telefonów. Już wtedy wiedziałem, że wyzwaniem będzie zagospodarowanie potencjału ochotników. Mam przed sobą CV człowieka, który pisze o sobie że jest światowej klasy metodykiem, konsultantem oraz audytorem z dziedzin bezpieczeństwa. Jest wśród grupy 300 osób na świecie, które uzyskały ten poziom wiedzy i doświadczenia zawodowego w zakresie audytu. Wśród innych ochotników są również osoby, które są przedstawicielami korporacji warszawskich a z serca patriotami. Wydaje mi się, że pełny profil wyrysuje się za jakiś czas jak już zobaczymy jak przyjdą ci żołnierze i z nimi porozmawiamy oraz ich sprofilujemy co do wieku płci, zatrudnienia. Uważam że to będzie trochę innych profil niż średnia krajowa. Będą to osoby, które dadzą nam miks kompetencji, co do którego będę miał tylko jeden problem, z tym żeby go efektywnie wykorzystać. Patrzmy przez pryzmat osób, które wnoszą do wojska kompetencje, którymi wzmocnią Siły Zbrojne RP. Widzimy sami jak toczą się w tej chwili konflikty Jak sfera informacyjna wykorzystywana jest na Ukrainie. Jestem pewien, że będę miał u siebie w strukturach dziennikarzy i osoby z miękkimi kompetencjami.

Jak wygląda kompletowanie kadry mającej działać w 18 Brygadzie OT?

Na obecnym etapie oraz tempie jakie sobie narzuciłem w związku z tworzeniem Brygady muszę podejmować nieszablonowe działania, jeśli chodzi o przygotowanie struktury szkoleniowej. Główny cel podporządkowuję pod specjalne zgrupowanie szkoleniowe. Pod to budujemy strukturę szkoleniową dwóch kompanii lekkiej piechoty a w każdej z nich będą po trzy plutony lekkiej piechoty. W każdym z plutonów zaś znajdą się po cztery drużyny. W tej chwili przechodzimy przez etap, który nazwałbym kadrową bezwładnością i nie ma w tym nic złego, po prostu rozpoczęte już procedury wyznaczania żołnierzy trwają i musimy jeszcze chwilę poczekać na efekty tych wyznaczeń. Wkrótce szerokim strumieniem zacznie napływać kadra, dopływami tego strumienia będą żołnierze zawodowi, absolwenci, rezerwiści, funkcjonariusze z innych służb oraz bardzo dla mnie ważna grupa – żołnierze OT (ochotnicy), którym dajemy szansę na rozwój proponując im stanowiska żołnierzy zawodowych.

Kim są instruktorzy, którzy chcą wstąpić w szeregi Stołecznej Brygady OT?

W tej chwili zgłaszają się do nas żołnierze zawodowi z innych jednostek. Żeby ich jednak przenieść muszę mieć zgodę ich dowódców. To nie jest tak, że ktoś chce iść do 18 Brygady i nagle się przenosi. Tutaj musi być zgoda ich przełożonych. Druga grupa to żołnierze rezerwy, którzy odeszli ze służby. Zgłaszają się do mnie również policjanci, strażnicy graniczni jak i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Są to osoby zarówno z czynnej służby jak i te, które zakończyły swoją służbę w tych formacjach.
Kolejną grupą są absolwenci ze szkół wojskowych. Obecnie mówimy tutaj o 10 oficerach, na których mam zamiar oprzeć strukturę szkoleniową. Ostatnią grupą są żołnierze ochotnicy, którzy chcą zostać żołnierzami zawodowymi. Na Mazowszu od kilku lat funkcjonuje 5. i 6. Brygada OT. Żołnierze z tych jednostek mogą pochwalić się dużym doświadczeniem, znamy ich historie oraz kompetencje. Kilkudziesięciu z nich zaproponowaliśmy stanowiska w ramach 18. Brygady Stołecznej. Będą oni dowódcami drużyn i sekcji oraz instruktorami na punktach nauczania.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Ursynów #Rembertów #Warszawa #ppłk Marek Pietrzak #Wojska Obrony Terytorialnej

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo